Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2015-03-27; 12:32:21 | Dom
10 sposobów na dodatkowe pieniądze na emeryturze
KFC powstało, gdy jego założyciel Harald Sanders, miał 65 lat. Własna firma to jednak jedna z wielu możliwości dorobienia do emerytury. Zobacz, jak nieco uzupełnić braki w domowym budżecie

Podjęcie pracy, po przejściu na emeryturę nie jest wcale zabronione. Dlatego dodatkowe zajęcie, czy to w pełnym wymiarze godzin, czy dorywcze, może dać szansę na spełnienie marzeń, pomaganie dzieciom czy wnukom, albo po prostu wypełnienie wolnego czasu. Aby nie stracić emerytury z ZUS trzeba jednak pamiętać, że co trzy miesiące zmienia się limit maksymalnej kwoty, którą można dodatkowo zarobić. A po jej przekroczeniu, świadczenie może być zmniejszone lub nawet zawieszone.

Obecna stawka obowiązuje od 1 grudnia i wynosi 2646,80 zł brutto, czyli 70 proc. średniej płacy krajowej. Jeśli miesięczny dochód będzie wyższy, to świadczenie będzie zawieszone, a jeśli przekroczy kwotę 4915,50 zł brutto, to emerytura zostanie zawieszona. Od tej reguły są jednak pewne odstępstwa. Limit nie dotyczy osób, które pobierają renty inwalidy wojennego oraz rent rodzinnych po tym inwalidzie, a także rent wojskowych, które zostały przyznane, z powodu niezdolności do pracy powstałej na służbie. Ponadto zawieszeniu ani zmniejszeniu nie podlegają świadczenia osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, ustalany indywidualnie w zależności od daty urodzenia ubezpieczonego.

W jaki sposób i ile można dorobić do emerytury? Czy warto skorzystać z hipoteki odwróconej? Kiedy zaciągać pożyczkę w banku i czy bycie seniorem nie przeszkadza w uruchomieniu własnego biznesu?

Własna firma
Czy wiecie, że KFC powstało, gdy jego założyciel Harald Sanders, miał 65 lat? Niewiele mniej, bo 55 lat, liczył John Pemberton twórca legendarnej Coca-Coli. W Polsce założenie jednoosobowej działalności zajmuje coraz mniej czasu, a można to zrobić nawet nie wychodząc z domu. Seniorom coraz częściej nie brakuje energii i pomysłów, ale odpowiedniej wiedzy i wiary w siebie. Tymczasem do prowadzenia firmy wystarczy dziś burko i własny komputer. Dodatkowym atutem prowadzenia własnej firmy przez seniora jest zwolnienie ze składek ZUS - jednym obciążeniem jest składka na ubezpieczenie zdrowotne.

IKE lub IKZE
Jeśli do emerytury zostało jeszcze kilka lat, warto też zawczasu pomyśleć, o oszczędzaniu. Instytucje finansowe wymyśliły specjalne produkty, dzięki którym można oszczędzać na przyszłą emeryturę, nie płacąc tak jak w przypadku lokat podatku od zysków kapitałowych. Kapitał zgormadzony w IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) lub IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) są dziedziczne i mogą być wpłacone po skończeniu odpowiedniego wieku – 60 lub 55 w przypadku IKE oraz 65 oszczędzając w IKZE. Dodatkowo najnowsze projekty reformy emerytalnej zakładają, że ci, którzy zdecydują się na oszczędzanie w ten sposób dostaną od państwa 1000 zł w prezencie jako pierwszą powitalną wpłatę.

Pożyczka bankowa
Dodatkowe pieniądze z banku, to rozwiązania dla tych, którzy nagle potrzebują gotówki na sfinansowanie niespodziewanych wydatków. Warto pamiętać, by w pierwszej kolejność korzystać z oferty dużych firm takich jak PKO BP, Pekao. Niektóre takie jak Getin Bank czy Alior Bank mają pożyczki przygotowane specjalnie dla emerytów. Odsetki będą wtedy w większości przypadku o wiele niższe niż w przypadku korzystania a ofert prywatnych firm udzielanych „w 5 minut” i „bez BIK”.

Hipoteka odwrócona
To rozwiązanie dla tych seniorów, posiadają na własność nieruchomość np. dom czy mieszkanie. Mogą podpisać wtedy z funduszem hipotecznym umowę o rencie dożywotniej lub zdecydować się na odwrócony kredyt hipoteczny, który będzie dostępny w bankach najprawdopodobniej w ciągu dwóch lat. Ile można dostać? – Przykładowo, w Funduszu Hipotecznym DOM, sześćdziesięciopięcioletni mężczyzna, który jest właścicielem nieruchomości o wartości 400 tys. zł może dostawać dożywotnio ok. 650 zł miesięcznie. Ten sam senior, w wieku siedemdziesięciu pięciu lat może liczyć na blisko 1000 zł miesięcznie – mówi Robert Majkowski, Prezes instytucji.

Wynajem pokoju
Zamieszkanie ze studentem, daje kilkaset złotych wpływu do domowego budżetu. Chociaż ten sposób na drobienie do emerytury wydaje się dość prosty, bo nie wymaga ani dodatkowej pracy ani nakładów finansowych, to nie jest on polecany osobom, które cenią ciszę i spokój. Wynajmując pokój, warto pamiętać o pobraniu kaucji w wysokość czynszu za 2-3 miesiące, która pokryłaby ewentualne zniszczenia tak jak brudna ściana czy rozbite lustro.

Kooperacja sąsiedzka
Sporo na zakupach zaoszczędzić można kupując większe ilości, dlatego grupa sąsiedzka, która zdecyduje się na taki krok może zaoszczędzić ok. 20 proc., na codziennych produktach, jeśli zamiast do osiedlowego marketu wybierze się po nie do hurtowni czy sklepu typu makro. Dodatkowo np. jarzyny kupione bezpośrednio u rolnika są kilkakrotnie tańsze np. marchewka będzie o połowę tańsza, a cena jabłek u producenta z Garwolina to 1/3 tego, ile płaci się za nie w sklepie w Warszawie lub innym dużym mieście. Kooperacja sąsiedzka to również wspólne obiady (każdy sąsiad gotuje dla pozostałych w wybranym dniu tygodnia), uprawianie wspólnego ogródka, wymiana świadczeń typu „usługa za usługę”, czy organizacja osiedlowego kiermaszu, na którym można sprzedać lub wymienić niepotrzebne rzeczy na nowe.

Opieka nad dzieckiem
Dobra i doświadczona opiekunka, to skarb. Aby podjąć się takiego zajęcia, najlepiej mieć doświadczenie z własnymi wnukami, dodatkowym atutem jest mobilność np. posiadanie prawa jazdy. - Stawki w Warszawie to 15 zł za godzinę, około 2500 miesięcznie za 10 godzin dziennie, chociaż opiekunki mówią że mają propozycję za 8-10. Często starsze osoby odmawiają pracy w pełnym zakresie godzin, są one zainteresowane dorywczą pracą i w znalezieniu takich propozycji może pomóc nasz portal – informują przedstawiciele agencji „My też mamy dzieci.pl”.

Rękodzieło i drobne naprawy
Umiejętność nabyte, kiedy półki sklepowe świeciły pustkami, mogą być dzisiaj w cenie. Mowa o robieniu na drutach, szydełkowaniu, cerowaniu czy poprawkach krawieckich. - Trudno jest znaleźć klientów, ale warto ogłaszać się na forach, mieć swoją stronę w Internecie – przyznaje Krystyna Smoron, spod której drutów czy szydełka wychodzą fantazyjne kapelusze, szale a nawet spódnice. Za wykonanie swetra na zamówienie klient jest w stanie zapłacić 100-120 zł, a czapki 30-35 zł. Z kolei panowie, którzy wiedzą, jak majsterkować, mogą zaoferować swoje usługi nie tylko sąsiadom i rodzinie, ale również tym osobom, którym obce są drobne naprawy. Za wykonanie pojedynczej usługi można zarobić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Pomoc domowa lub praca na recepcji
Zajmowanie się domem to nie tylko sprzątanie, ale też prasowanie, podlewanie kwiatów czy drobne zakupy. – Korzystam z takiej pomocy kilka razy w tygodniu. Pracuję od rana do nocy, a kiedy mam wolny dzień, wolę go spędzić na świeżym powietrzu niż z odkurzaczem i żelazkiem w ręku – mówi Anna Andrzejewska, która za zajmowanie się swoim 70-metrowym mieszkaniem płaci 150 zł. Z kolei te osoby, którym nie obca jest obsługa komputera, mogą szukać pracy w hotelach. Te mniej prestiżowe, nastawione na polskich klientów, nie wymagają znajomości kilku języków obcych, dlatego chętnie zatrudniają seniorów. Stawka za godzinę na recepcji to 7-8 zł.

Prace sezonowe
Zwykle zbiór wiśni czy truskawek kojarzy się z ciężką i słabo płatną pracą, jednak nie brakuje, zwłaszcza w mniejszych miastach amatorów takiej pracy. Stawka godzinowa to nawet 8 zł z dojazdem na koszt sadownika.
- Wiele zależy od pogody w danym roku, kiedy jest upał, to taka praca jest rzeczywiście ciężka. Wtedy pracujemy od 5-6 rano z przerwą od 11-13. Ale ostatnie lato było umiarkowane, dlatego praca była o wiele bardziej znośna – mówi Agnieszka Majewska, właściciela uprawy truskawek z Wielkopolski. Która jak sama przyznaje, dopiero po 50-stce rozwinęła skrzydła jako przedsiębiorca. Dostała w spadku kawałek ziemi, który postanowiła uprawić. Zaczynała od kursów sadowniczych, czytania książek i niewielkiej plantacji. Dzisiaj w szczycie sezonu na polu zarządza pracą ponad 30 osób.


Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft