Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2015-05-29; 09:48:44 | Zwoleński
Aleja grabowa w Czarnolesie wypięknieje
W czerwcu 2015 r.rozpoczną się prace pielęgnacyjne w zabytkowym kompleksie dworsko-parkowym przy Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.

Aleje grabowe wyznacza zachodnią granicę czarnoleskiego parku, który wspólnie ze szpalerami lip i tui, od strony północnej stanowi tak zwane szpalery wiatrochronne. Szpaler grabowy powstał w pierwszej połowie XIX wieku w czasie kształtowania się pierwszego założenia plastycznego, którego twórcą był Józef Stichy, w nieistniejącym już dzisiaj warszawskim ogrodzie Fraskati.

Aleja grabów składa się z około 120 grabów pospolitych(carpinus bet ulus), w układzie jednorzędowym, w odróżnieniu od innych znajdujących się w czarnoleskim parku, które występują w układzie dwurzędowym, Podczas prac renowacyjnych w parku w latach 60 dokonano radykalnego przycięcia szpaleru i tym samym nadano mu funkcję żywopłotu. Do dzisiaj widoczne są na nich ślady tych cięć. Prace pielęgnacyjne potrwają do 15 września 2015 roku

www.wfosigw.pl

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft