Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2015-11-30; 13:05:04 | Edukacja
Program "The Job of my Life" w Zespole Szkół Technicznych
Nauka języka, praktyka i olbrzymia szansa na dobrą pracę w Niemczech. Zespół Szkół Technicznych w Radomiu przygotował ciekawą ofertę, skierowaną do swoich uczniów.

Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki odwiedzili goście z Niemiec – pan Sandro Dressel – doradca do spraw edukacji Izby Rzemieślniczej w miejscowości Suhl w Południowej Turyngii (Handwerkskammer Südthüringen) i pan Norbert Eckstein – przedstawiciel Centrum Kształcenia Zawodowego i Centrum Technologicznego Rohr Kloster (BTZ Rohr – Kloster) oraz specjalista do spraw projektów Unii Europejskiej.

Spotkanie odbyło się w ramach kontynuacji programu „The job of my life” – MobiPro, który jest rządowym programem Bundesministerium für Arbeit und Soziales (Federalnego Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej) oraz Bundesagentur für Arbeit (Federalnej Agencji Pracy). Program ten skierowany jest do niepracujących osób bez wykształcenia wyższego (tytułu magistra) w wieku 18-27 lat chcących podjąć naukę zawodu i pracę oraz zamieszkać w Niemczech. Podczas rozmów z dyrekcją szkoły i uczniami zainteresowanymi programem delegacja niemiecka przedstawiła szczegóły współpracy oraz przypomniała na jakie wsparcie mogą liczyć uczestnicy projektu.

Wsparcie oferowane w ramach programu:
- intensywny bezpłatny kurs języka niemieckiego w Polsce (ok. 405 godzin)
- możliwość zdawania egzaminu państwowego na poziomie B1
- dofinansowanie kosztów podróży i przeprowadzki do Niemiec
- pomoc w znalezieniu mieszkania, ubezpieczenie, założenie konta w banku oraz pomoc w we wszelkich formalnościach związanych z pobytem w Niemczech
- stały kontakt z opiekunem w Niemczech
- praktykę w zakładzie pracy w Niemczech (6 tygodni – lipiec, sierpień 2016) połączoną z kursem językowym w Niemczech

Jeśli uczestnik programu i partner niemiecki będą usatysfakcjonowani z dotychczasowej współpracy, nastąpi podpisanie umowy dotyczącej 3-3,5 rocznego, dualnego kształcenia zawodowego w branży elektrycznej, mechanicznej lub mechatronicznej (kształcenie zawodowe: - uczęszczanie do szkoły zawodowej i pracę w docelowej firmie)
- cykl korepetycji przez cały okres kształcenia zawodowego
- stypendium w wys. 818 EUR netto miesięcznie przez cały okres kształcenia zawodowego (obejmuje również 6-tygodniowa praktykę wakacyjną)
- dofinansowanie kosztów dwóch podróży (rocznie) do Polski
- ewentualne dofinansowanie opieki nad dziećmi w Niemczech

Po odbytym kształceniu zawodowym bardzo prawdopodobne jest podpisanie umowy o pracę z właścicielami firm w których odbywa się kształcenie.

Celem projektu jest usuwanie przeszkód w zawodowej mobilności młodych ludzi z krajów Unii Europejskiej i tym samym przezwyciężanie bezrobocia wśród młodych ludzi w Europie.

Dotychczasowa współpraca

W ubiegłym roku szkolnym, w lipcu 2015r trzech uczniów z Zespołu Szkół Technicznych – Marcin Bińczyk, Mateusz Nobis i Piotr Wilk pojechało do Niemiec i po odbyciu 6-tygodniowej praktyki podpisało umowy dotyczące kształcenia zawodowego z firmami niemieckimi. Zarówno strona niemiecka, jak i absolwenci bardzo pozytywnie opisują dotychczasowe wzajemne relacje oraz z entuzjazmem odnoszą się do dalszej współpracy. Pracodawcy podkreślają dobre teoretyczne przygotowanie praktykantów, zaangażowanie w pracę w zespole oraz stałe postępy w posługiwaniu się językiem niemieckim a nasi absolwenci bardzo pozytywnie oceniają wyposażenie w ogromnym centrum szkoleniowym oraz pracodawców, którzy powierzają im odpowiedzialne zadania i oddają do dyspozycji drogi, specjalistyczny sprzęt.

MAD

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Radomskie lekkoatletki przygotowujące się do sezonu w Zakopanem, wykorzystały sprzyjające warunki i ulepiły pierwszego bałwana (fot. Facebook)

Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft