Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2016-08-03; 09:15:48 | Zwoleński
Ciekawe zajęcia wakacyjne w zwoleńskiej bibliotece
Od początku wakacji w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu odbywają się cykliczne zajęcia kierowane szczególnie do najmłodszych czytelników.

W tym roku przebiegają pod hasłem „Poznajemy zawody” oraz osoby ze Zwolenia, które mają interesujące hobby. Do końca wakacji trwa również konkurs czytelniczy „Najlepszy Czytelnicy Lata 2016”, skierowany do dzieci i młodzieży do 16 roku życia. Głównym celem wakacyjnych spotkań w bibliotece jest zachęcenie dzieci i młodzieży do wykorzystania wolnego czasu w sposób ciekawy, kreatywny, wśród rówieśników o podobnych zainteresowaniach.

Zajęcia odbywają się we wtorki i piątki o godzinie 12.00. Udział jest bezpłatny, a uczestnicy bibliotecznych spotkań pozostają pod profesjonalną opieka pracowników biblioteki.

Podczas pierwszego wakacyjnego spotkania z książką dzieci wykonywały zakładki do książek, uczestniczyły w zabawach ruchowych i grach edukacyjnych.

W Letniej Akademii Czytania w formie zabawy uczestnicy poznali zawód bibliotekarza. Było głośne czytanie tekstu „Bibliotekarz biblioteki publicznej – kto to taki ?” Katarzyny Sowuli, quizy o bibliotece i książce, labirynt biblioteczny, domino z książek.

Następnie dzieci poznały budowę książki, a zdobytą wiedzę zastosowały w praktyce, wykonując samodzielnie własne książeczki, w których będą zamieszczały swoje wrażenia z letniego pobytu w bibliotece.

W ramach akcji „Poznajemy zawody” zorganizowano wizytę studyjną do Warsztatów Szkoleniowo-Produkcyjnych w Zwoleniu. Dzieci dowiedziały się od pani Iwony Bednarczyk, instruktora praktycznej nauki zawodu w zakresie fryzjerstwa, jak zostać fryzjerem, mogły samodzielnie tworzyć pomysłowe fryzury, dziewczynki zostały też pięknie uczesane.

Wielką niespodzianką był piknik zorganizowany przez kadrę warsztatów, na którym nie zabrakło zabaw i smacznego poczęstunku. Na zakończenie wycieczki wstąpiliśmy z wizytą do Biblioteki Pedagogicznej.

Na kolejnych warsztatach dzieci poznały budowę i rodzaje rowerów. Były one wstępem do spotkania pn. „Rower moja pasja” z przedstawicielem Grupy Rowerowej w Zwoleniu, panem Czesławem Nowakowskim. Prezes grupy mówił o swoim hobby, jakim jest jazda na rowerze i zachęcał do aktywnego spędzania wolnego czasu. Z Grupą Rowerową planowany jest rajd rowerowy do Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolasie w sobotę 13 sierpnia 2016 roku, w ramach akcji Odjazdowy Bibliotekarz.

Podczas następnych zajęć rozmawiano o zawodach, które dzieci widziałyby dla siebie w przyszłości. Uczestnicy rozwiązywali zagadki, krzyżówki, układali rozsypankę, rysowali własne portrety związane z zawodem. Najwięcej radości dostarczyła dzieciom zabawa w kelnera.

Warsztaty były wprowadzeniem do piątkowego spotkania z doradcą zawodowym.

We wtorek, 26 lipca, uczestnicy powędrowali z kolejną wizytą, tym razem do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu. Celem spotkania z pracownikami straży było poznanie specyfiki ich pracy oraz obejrzenie sprzętu jakim dysponuje straż na co dzień w pracy. Podczas rozmowy o bezpieczeństwie uczestnicy wycieczki utrwalili sobie numer ratunkowy straży pożarnej, zobaczyli jak wyglądają wozy strażackie, pomierzyły kaski ochronne, maski oraz stroje używane przez strażaków podczas gaszenia pożaru. Jednak największą atrakcją dla dzieci była możliwość polewania wodą z węża gaśniczego.

„Podróż w bajkowy świat. Malowanie pastelami i farbami” to tytuł zajęć, na które zaprosiła nas pani Jadwiga Snopczyńska-Wrochna z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Zwoleniu. Na początku warsztatów dzieci wysłuchały bajki pt. „O rybaku i złotej rybce”, następnie rysowały, malowały, kolorowały i stworzyły barwną ilustrację do wysłuchanej opowieści.

- Dziękujemy pięknie wszystkim osobom, które podzieliły się z nami swoimi doświadczeniami zawodowymi i pasjami oraz umożliwiły nam zorganizowanie ciekawych wizytach studyjnych, które dostarczyły dzieciom wiele wrażeń i atrakcji - mówią organizatorzy zajęć.

W planie na kolejny miesiąc wakacyjnych spotkań z książką przewidziane jest jeszcze wiele niespodzianek dla dzieci chcących spędzić wolny czas w bibliotece.

Źródło i fotografia.: zwolen.pl

DK

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz
powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft