Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2016-08-19; 11:08:51 | Zwoleński
Wachlarz inwestycji w gminie Zwoleń
Gmina Zwoleń jest w trakcie realizacji zamierzeń inwestycyjnych na rok 2016. Zobacz, co się aktualnie buduje na Ziemi Zwoleńskiej.

W Zwoleniu zrewitalizowany zostanie obiekt ”Kina Świt” wybudowanego w 1925 r. Miasto posiada już gotowy projekt i będziemy aplikować o środki zewnętrzne, albowiem inwestycja pochłania podobne środki jakie zostały zadysponowane na budowę i rozbudowę Ratusza.

Kino zyska dodatkową powierzchnię w której zlokalizowane będą pomieszczenia do ćwiczeń dla orkiestry, sanitariaty, garderoby i pomieszczenia biurowe. Całkowitej przebudowie podlegać będzie wystrój i wyposażenie w urządzenia techniczne (które pochłoną znaczną część środków) - wnętrza kina. Najbliższe nabory są jesienią, włodarze miasta liczą na korzystne rozstrzygnięcie i realizację tej inwestycji.

W obszarze kultury zostanie również dostosowany do wymogów jakie musi spełniać budynek „Muzeum”, którego miasto Zwoleń stało się dzierżawcą na okres 20 lat - Przekazany nam w użytkowanie przez Powiat Zwoleński. Obiekt znajduje się w kompleksie zabudowy Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych. Obecnie jesteśmy na etapie zleconego do wykonania projektu adaptacji pomieszczeń - czytamy na stronie gminy Zwoleń

W tym roku włodarze gminy Zwoleń zamierzają posadowić infrastrukturę budowlaną i typowo rekreacyjną na przebudowanym zbiorniku wodnym. Będą to alejki, oświetlenie, plaża, urządzenia pływające w postaci baseników i basenów. Plaża i cała infrastruktura zlokalizowana będzie po południowej stronie zbiornika w blisko działających po tej stronie obiektów gastronomicznych i rekreacyjnych (domki noclegowe, plac zabaw, altanka gastronomiczna).

Natomiast z PROW – budowane będą dwie drogi. Sycyna Kolonia – Karolin – dł. 2618mb, wartość kosztorysowa 1,5 mln i droga Czerska – (Podzagajnik – Niwki) dł. 1870 mb za kwotę 900 tys. zł. Ogłoszone zostały przetargi na wykonanie tych dróg. Jesienią tego roku mieszkańcy z tych miejscowości będą mogli korzystać z nowych nawierzchni asfaltowych. - Aktualnie realizować będziemy budowę dwóch dróg z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - łączna wartość to 2,5 mln zł – dł. 4,5 km. W trakcie realizacji są też dwa projekty informatyczne, z Urzędem Marszałkowskim tzw. ASI i z trzema innymi gminami oraz tzw. e-usługi-2.1.1 - dodają władze gminy.

Rozpoczął się nowy okres programowania, zatem aplikowanie o środki w obecnej perspektywie dopiero się zaczyna. Gmina Zwoleń otrzymała środki na Program Rewitalizacji, który jest na etapie opracowywania. Przyjęty program zwiększy szanse w ubieganiu się o środki unijne.

Ruszają inwestycje z Funduszu Sołeckiego jaki realizowany jest na terenie gminy w tym roku; są to parkingi chodniki, projekty inwestycyjne, przebudowy dróg, przystanki drogowe, siłownie zewnętrzne, oświetlenie dróg, modernizacje świetlic (Mieczysławów, Barycz, Wólka Szelężna), boiska.

Gmina Zwoleń przygotowuje dokumentację na kolejną „Schetynówkę”; będą to ulice Wyszyńskiego i Ks. Packa, zaś jesienią złoży projekt z nadzieją na pozytywne rozstrzygnięcie i przyznanie na tą inwestycję przez budżet państwa środków finansowych w wysokości 50 proc. wartości inwestycji.

Włodarze gminy modernizują, przebudowują i zmieniają sposoby użytkowania obiektów uzyskując nowe lokale mieszkalne. W tym roku pięć rodzin otrzyma mieszkania socjalne i lokatorskie, kolejne trzy lokale są w trakcie remontu.

Gmina złożyła również projekt na termomodernizację budynków oświatowych, obecnie oczekuje na ocenę. Są to PSP Barycz i PSP Sycyna. Przystępuje także do modernizacji przepompowni za ponad 130 tys. zł przy ul. Kilińskiego.

Niebawem do użytku zostanie oddana drogę wykonaną w Zwoleniu w ramach tzw. schetynówek – ul. Jagiełły i Mickiewicza. Jest to już 5 ulica przebudowana w naszym mieście w ramach Narodowego Funduszu Przebudowy Dróg Lokalnych. Oficjalne otwarcie drogi nastąpi 10 września podczas Międzynarodowego Przeglądu Orkiestr Dętych, które gmina będzie gościć w tym dniu w naszym mieście. Długość prawie 1000 mb., wartość inwestycji ponad 1,6 mln zł. W tym roku wykonano tam również nową nawierzchnię na ul. Słonecznej – 415 mb za kwotę 149 tys. zł – tak bardzo oczekiwaną przez mieszkańców jak też chodnik przylegający do niej przebiegający przez miejscowość Atalin o długości 1720 mb, szer. 2 m. – wartość zadania – 870 tys. zł.

W ramach POGR gmina Zwoleń wykonała dwie drogi oddane już do użytku w Linowie - tzw. Porębie odcinek długości 1160 mb za kwotę 131 tys. zł i niewielki odcinek w okolicy Jasieńca tzw. Krzaczki o długości 370 mb za kwotę 42 tys. zł.

Mieszkańcy Gminy Zwoleń są bardzo aktywni. Powstają nowe stowarzyszenia, które prężnie działają na rzecz określonych społeczności lokalnych. - Staramy się je wspierać w miarę możliwości budżetowych, dofinansowując realizowane przez nie przedsięwzięcia. Do bardziej aktywnych należy Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stowarzyszenie „Nasz Jasieniec”, czy dwa kolejne w Zielonce Nowej i Starej, Zwoleń Biega, Zwoleńska Grupa Rowerowa, Amazonki, Związek Emerytów i Rencistów - dodają włodarze gminy.

Wszystkie przedsięwzięcia realizowane przez organizacje pozarządowe służą lepszej integracji środowisk lokalnych. Aktualnie Zwoleń jest na etapie tworzenia Programu Rewitalizacji Miasta. Włodarze bardzo liczą na włączenie się do tego procesu aktywnych mieszkańców miasta.

Fot.: zwolen.pl

zwolen.pl
DK


Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz

powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft