Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2016-10-31; 08:45:45 | Białobrzeski
Wojewoda Mazowiecki wyremontował mogiłę wojenną w Wyśmierzycach
Remonty 119 cmentarzy i kwater wojennych w 54 gminach prowadzone są w województwie mazowieckim. W tym roku na konserwację historycznych mogił Wojewoda Mazowiecki przeznaczył ok. 2,5 mln zł. Na Mazowszu znajduje się najwięcej w Polsce grobów i cmentarzy wojennych – ponad 1300.

Największym przedsięwzięciem był remont kwatery żołnierzy Wojska Polskiego 1920 roku na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Z budżetu Wojewody przeznaczono na ten cel ponad 1 mln zł. Podczas prac wymieniono m.in. 1 231 zniszczonych betonowych krzyży, a także poddano renowacji 1288 tabliczek epitafijnych oraz alejki między grobami poległych żołnierzy.

W regionie radomskim wykonano prace renowacyjne mogiły zbiorowej ofiar terroru z II wojny światowej we wsi Brodek (gmina Wyśmierzyce). Koszt remontu to 40 tysięcy zł.

- Moim obowiązkiem jako Wojewody jest zapewnienie funduszy na remonty, konserwacje mogił i cmentarzy z okresu I i II wojny światowej, powstań narodowych oraz czasów represji komunistycznej. To przecież nasza historia, nasza polskość, nauka dla młodego pokolenia – powiedział Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.

W 2017 roku planowane są kompleksowe remonty kwater wojennych żołnierzy Września 1939 r. na Powązkach Wojskowych w Warszawie oraz cmentarzach Bitwy nad Bzurą w Iłowie, Juliopolu, Teresinie, Budach Starych, Brwinowie, Kampinosie i Granicy.

Każdego roku Wojewoda Mazowiecki przeznacza pieniądze na remonty mogił, utrzymanie porządku na cmentarzach oraz konserwację zieleni cmentarzy wojennych. Wnioski o przyznanie dotacji gminy mogą składać do 30 czerwca każdego roku.

mazowieckie.pl
DK


Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas terazpowróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft