Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2017-01-26; 10:57:17 | Białobrzeski
Most w Białobrzegach wygląda imponująco!
Na białobrzeskim moście testowana jest iluminacja dwóch przęseł żelbetowego mostu, który w ubiegłym roku obchodził 80-lecie powstania. Most zmienił swoje oblicze i wygląda zachwycająco!

- Nasz białobrzeski most w ubiegłym roku obchodził swoje 80. urodziny. Z tej okazji rozpoczęły się pracę nad podświetleniem dwóch przęseł mostu, który jest symbolem naszego miasta. Iluminacyjne wykonuje firma Euro-Light, w ramach prowadzonych prac oświetleniowych na ul. Krakowskiej - informuje Urząd Miasta i Gminy Białobrzegi.

Przypomnijmy, żelbetowy most na Pilicy w Białobrzegach budowany był w latach 1932-1936, według projektu prof. Wacława Straszyńskiego. Powstał na miejscu poprzedniego, drewnianego mostu. Podczas kampanii wrześniowej jedno przęsło wysadzili polscy saperzy. Zostało ono uzupełnione drewnianą konstrukcją przez Niemców. W 1950 roku przęsło zostało odbudowane. W okresie międzywojennym był to jeden z największych żelbetowych mostów w Polsce. Jego długość to 250 metrów.

Zbudowany jest z czterech przęseł (każde po około 60 metrów długości). Do budowy mostu użyto żwiru z Pilicy. Białobrzeski most wszedł na zawsze do literatury polskiej - pisali o nim polscy poeci i prozaicy, m.in. Agnieszka Osiecka, Jarosław Iwaszkiewicz, Stanisław Dygat.

Foto: A. Górczyński/ bialobrzegi.pl

Źródło: Urząd Miasta i Gminy Białobrzegi

DK

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz

powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft