Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2017-09-13; 23:44:23 | Zdrowie i uroda
Depresję da się leczyć skutecznie!
Samo słowo DEPRESJA wiele osób przeraża. Tymczasem jest to choroba jak każda inna, da się jej skutecznie zapobiegać, a kiedy jest taka potrzeba, leczyć z powodzeniem. Depresja może dotknąć osoby każdym wieku, a w grupie osób szczególnie narażonych na wystąpienie tej choroby znajdują się seniorzy.

Osoby starsze nie mają już tak dobrego, jak kiedyś, zdrowia. Spada sprawność psychofizyczna, zmiany zachodzą też w obszarze funkcjonowania seniorów w społeczeństwie i rodzinie. To często sprawia, że depresja wieku podeszłego pozostaje nierozpoznana i nieleczona. To ciągnie za sobą kolejne konsekwencje, prowadzące ostatecznie do całkowitej izolacji takiej osoby.

Depresję możemy podejrzewać już wcześniej, jeśli przez okres przynajmniej kilkunastu dni utrzymują się u danej osoby: smutek, przygnębienie, brak energii, zmniejszona aktywność, niechęć do działania, osłabiona koncentracja i pamięć, pesymizm, problemy ze snem itp. Oczywiście nie wszystkie wymienione objawy muszą oznaczać depresję.

Ponadto osoby zagrożone depresją często skarżą się na zmęczenie, bóle w klatce piersiowej, bóle pleców i kończyn, kłopoty z oddychaniem, duszność. Takie dolegliwości powinny być przyczynkiem do konsultacji z lekarzem i przeprowadzenia niezbędnych badań pod kątem ewentualnej depresji. To bardzo ważne również dlatego, że bez wdrożenia odpowiedniego leczenia, stan osoby chorej nie ulegnie poprawie.

Warto wiedzieć jakie są główne czynniki wystąpienia depresji także u osób w podeszłym wieku. To przede wszystkim izolacja społeczna, samotność i strata bliskiej osoby. Na wystąpienie depresji wpływać może jednak także pogorszenie statusu społecznego związane z pogorszeniem sytuacji ekonomicznej, jak również niepełnosprawność. Niestety zdarza się również nadużywanie alkoholu i substancji psychoaktywnych.

Zdarza się, że pojawienie się depresji związane jest z przyjmowaniem leków. W tym przypadku, modyfikacja dotychczasowego leczenia farmakologicznego może zmniejszyć nasilenie objawów depresji lub całkowicie je wyeliminować.

Depresję trzeba leczyć. We współczesnej medycynie, leki przeciwdepresyjne nie uzależniają i są bezpieczne. Lekarz może zlecać w trakcie leczenia kontrolne badania laboratoryjne, EKG, celem poprawy bezpieczeństwa kuracji. W grupie seniorów natomiast ważne jest zastosowanie leku, który będzie jak najlepiej tolerowany przez chorego.

W ciężkich depresjach, nie reagujących na leki przeciwdepresyjne, skuteczną i bezpieczną metodą leczenia jest elektroterapia. Z kolei w łagodnej depresji wystarczającą i skuteczną metodą leczenia może być psychoterapia.

Objawy depresji zawsze powinny budzić czujność i zainteresowanie otoczenia. Bo niemal każdy rodzaj depresji można skutecznie i bezpiecznie leczyć.

W Radomiu możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy i zdobyć wiedzę na temat zdrowia psychicznego. Więcej dowiesz się w następujących placówkach:
1. Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. Okulickiego 9
2. Viva-Med. NZOZ. Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. Główna 12
3. Wzajemna Pomoc. Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego, ul. Niedziałkowskiego 25/27
4. Polmedic, Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. Okulickiego 76
5. Gamed Gabinety Lekarskie, Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. Wysoka 12
6. Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SPZOZ, Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. Chrobrego 48
7. Centralny Szpital Kliniczny MSW, Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. Orląt Lwowskich 5
8. Samodzielny Wojewódzki Publiczny Zespół Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. Dr Barbary Borzym, ul. Reja 30
9. Medicon, Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. Gagarina 1
10. NZOZ Przychodnia Gołębiów, Poradnia Zdrowia Psychicznego, Paderewskiego 6
11. NZOZ Neuropuls, Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. Krakowska 5/7/7
12. NSZOZ Olsztyńska, Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. Olsztyńska 33 a
13. ABC Pulmo NZOZ, Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. Batorego 11
14. Szpital Psychiatryczny, ul. Krychnowicka 1

Dołącz do nas również na Facebooku. Znajdziesz nas pod adresem: RADOM NA ZDROWIE

Materiał współfinansowany przez Gminę Miasta Radomia, zrealizowany w ramach zadania w zakresie ochrony i promocji zdrowia psychicznego dla mieszkańców Radomia w 2017 r.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft