Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2017-09-19; 14:57:23 | Zdrowie i uroda
Zaburzenia lękowe – diagnoza, objawy, leczenie
Postęp cywilizacyjny, ciągły pęd, stres, obawa przed wykluczeniem społecznym – to wszystko sprzyja powstawaniu u człowieka zaburzeń lękowych, kiedyś nazywanych nerwicami. A dotyka osoby w różnym wieku. Narażeni są zarówno ludzie młodzi, jak i starsi. Choroby w żaden sposób nie należy lekceważyć. Rozpoznana i leczona jest całkowicie do opanowana. Nieleczona, niesie za sobą poważne konsekwencje.

Najczęstszą formą lęku jest niepokój. Przybiera on różne formy, np. zamartwiania czy napięcia psychicznego lub odczuwanego w ciele. Właśnie cielesne objawy lęku bywają dość często mylone z wystąpieniem innych chorób. A kołatanie serca, poty, drżenie, trudności z oddychaniem, ucisk w gardle czy dławienie, ucisk, kłucie czy ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, wrażenie omdlewania, brak równowagi są już poważnym sygnałem. Zaburzenia lękowe to napady paniki, lęk przestrzeni (agorafobia), lęk społeczny.

Rozpoznanie zaburzeń lękowych
Strach i lęk są jednymi z częściej przeżywanych i rozpoznawanych przez nas emocji. Składa się na nie odczuwana psychicznie obawa, objawy cielesne towarzyszące tym emocjom, jak również zachowania podejmowane w celu uniknięcia przedmiotu wywołującego strach czy lęk.
Strach występuje w obliczu rzeczywiście występującego zagrożenia dobrostanu osoby, a może to być np. trudny egzamin, rozmowa kwalifikacyjna przed podjęciem pracy, czy występ publiczny. Strach występuje także oczywiście w obliczu niebezpieczeństwa, chociażby przy ryzyku zranienia, kontuzji, podejmowaniu działań mogących doprowadzić do uszczerbku ciała.

Lęk natomiast występuje w obliczu zagrożeń irracjonalnych, lub nagle i nieoczekiwanie, bez poprzedzającego uświadomienia sobie jakiegokolwiek, nawet subiektywnego zagrożenia. Jeżeli lęk osiąga nasilenie i częstość taką, że destabilizuje życie, czy teżpowoduje stopniowe podporządkowanie życia lękowi, to oznacza, że rozwinęło się zaburzenie lękowe.

Lęk paniczny jest lękiem bardzo silnym i narastającym szybko, często z sekundy na sekundę. Pojawia się nagle. Zwykle występuje zupełnie niespodziewanie. Jeżeli pojawia się w miejscach lub sytuacjach uznawanych subiektywnie jako „zagrażające” – jest to agorafobia z napadami paniki. Napad paniki trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut.

Zasadniczo istnieją dwa modele powstawania napadów paniki: biomedyczny i psychologiczny.

Pierwszy z nich zakłada, że człowiek może być podatny na wystąpienie lęku panicznego jeśli ma pewne uwarunkowania genetyczne. Oznacza to w praktyce, że gdy takiej podatności nie ma – lęk paniczny nie wystąpi.
Model psychologiczny zakłada, że do rozwinięcia zaburzenia panicznego dochodzi wskutek nieprawidłowego interpretowania odczuć cielesnych jako zagrażające życiu, np. podejrzewanie poważnej choroby serca.
Agorafobia to lęk w sytuacji znalezienia się w miejscu, z którego trudno uciec lub w którym, według subiektywnego przekonania, gdyby coś się stało, nie możnaby uzyskać pomocy. Najczęściej do lęku o typie agorafobii dochodzi w dużym sklepie, w podróży, w tłumie, w samochodzie, w kinie. Lęk agorafobijny czasem może być tak nasilony, że uniemożliwia wychodzenie z domu. W agorafobii lęk może mieć charakter napadów paniki. Istotą agorafobii jest unikanie miejsc, w których kiedyś doszło do nasilonego lęku.

Szczególnym przypadkiem, zwłaszcza w rozwoju cywilizacyjnym są fobie społeczne. Pojawiają się one najczęściej po raz pierwszy przed 18. rokiem życia. Jest to obezwładniający lęk w sytuacjach bycia obserwowanym przez innych np. przy wystąpieniu publicznym, jedzeniu w restauracji, przyłączaniu się do grupy osób. Lęk w fobii społecznej, oprócz manifestacji typowej dla lęku panicznego – kołatanie serca, zawroty głowy, suchość w ustach – przyjmuje formy typowe tylko dla lęku społecznego, takie jak: czerwienienie się, jąkanie, obawa przed zmoczeniem się.

Bywają także fobie specyficzne, czyli lęk lęk przed określonym obiektem, prowadzący do unikania tegoż obiektu. Najczęściej spotykanymi fobiami są: fobia zwierząt (pająków, węży), lęk wysokości, lęk przed krwią a także przed zakażeniem czy zachorowaniem na poważną chorobę.

Leczenie zaburzeń lękowych
Najważniejsze w zaburzeniach lękowych jest ich zdiagnozowanie. Dlatego niezbędna jest wizyta u lekarza specjalisty. Podstawowy wybór w leczeniu wszystkich zaburzeń lękowych stanowi psychiatria. Tylko specjalista jest w stanie wdrożyć psychoterapię, która pozwala opanować techniki łagodzenia i przerywania napadów lęku, a także zmianę schematów poznawczych warunkujących utrzymywanie się lęku w określonych sytuacjach.

W praktyce jednak najczęściej stosuje się leczenia farmakologiczne. Wpływa na to przeważnie „zmęczenie” pacjenta objawami i chęć uzyskania jak najszybszej poprawy. Poprawę można uzyskać już w pierwszym miesiącu leczenia – zachodzi ona stopniowo i systematycznie w kolejnych miesiącach. Poprawa jest szczególnie widoczna u pacjentów z towarzyszącą lękowi depresją.

Leczenia nie powinno się przerywać bez konsultacji z psychiatrą – zbyt krótkie leczenie wiąże się z ryzykiem nawrotu objawów. Długość leczenia lekarz ustala w zależności od całego obrazu chorobowego, a więc indywidualnie.

W Radomiu możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy i zdobyć wiedzę na temat zdrowia psychicznego. Więcej dowiesz się w następujących placówkach:
1. Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. Okulickiego 9
2. Viva-Med. NZOZ. Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. Główna 12
3. Wzajemna Pomoc. Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego, ul. Niedziałkowskiego 25/27
4. Polmedic, Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. Okulickiego 76
5. Gamed Gabinety Lekarskie, Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. Wysoka 12
6. Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SPZOZ, Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. Chrobrego 48
7. Centralny Szpital Kliniczny MSW, Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. Orląt Lwowskich 5
8. Samodzielny Wojewódzki Publiczny Zespół Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. Dr Barbary Borzym, ul. Reja 30
9. Medicon, Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. Gagarina 1
10. NZOZ Przychodnia Gołębiów, Poradnia Zdrowia Psychicznego, Paderewskiego 6
11. NZOZ Neuropuls, Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. Krakowska 5/7/7
12. NSZOZ Olsztyńska, Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. Olsztyńska 33 a
13. ABC Pulmo NZOZ, Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. Batorego 11
14. Szpital Psychiatryczny, ul. Krychnowicka 1

Dołącz do nas również na Facebooku. Znajdziesz nas pod adresem: RADOM NA ZDROWIE

Materiał współfinansowany przez Gminę Miasta Radomia, zrealizowany w ramach zadania w zakresie ochrony i promocji zdrowia psychicznego dla mieszkańców Radomia w 2017 r.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft