Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2017-10-10; 11:52:54 | Radom
Wspomnienia z okupacji niemieckiej online
Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego udostępnił w portalu ZapisyTerroru.pl pierwszych 500 relacji o okupacji niemieckiej w Radomiu i na ziemi radomskiej.

Prezentacja projektu internetowej bazy świadectw „Zapisy Terroru”, wzbogaconej o zeznania radomian, odbyła się w Urzędzie Miejskim w Radomiu. Wszyscy mieszkańcy miasta znaleźli w swoich skrzynkach pocztowych historyczne widokówki wraz z zaproszeniem, aby w portalu ZapisyTerroru.pl zapoznali się z jedną indywidualną historią z czasów wojny. Za pośrednictwem Harcerskiej Poczty Rowerowej, która działa dziś na terenie miasta, można także nadać historyczne pocztówki do swoich bliskich i przyjaciół.

W październiku 2017 roku przypada 75. rocznica wydarzeń, które wstrząsnęły okupowanym przez Niemców Radomiem. W 1942 roku, po starciu oddziału Armii Krajowej z patrolem żandarmerii na stacji kolejowej w Rożkach, w różnych częściach miasta Niemcy przeprowadzili szereg publicznych egzekucji odwetowych. Zginęło wówczas kilkadziesiąt osób, w tym wielu pracowników radomskiej Fabryki Broni.
To dlatego Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego gości dziś w Radomiu, prezentując swój główny projekt – „Zapisy Terroru”. Jest to internetowa, polsko-angielska baza świadectw, zawierająca relacje obywateli polskich, którzy podczas II wojny światowej doświadczyli cierpienia ze strony dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. W portalu ZapisyTerroru.pl udostępniono właśnie pierwszych 500 świadectw, dotyczących Radomia i dystryktu radomskiego. Obok zeznań o wydarzeniach z października 1942 roku, są wśród nich relacje o masowych egzekucjach na Firleju, życiu w radomskim getcie, brutalnych przesłuchaniach w siedzibie Gestapo przy ul. Kościuszki oraz pacyfikacjach okolicznych miejscowości, m.in. Karolina i Zwolenia. Obywatele polscy składali zeznania po wojnie przed Główną Komisją Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce. Wyłania się z nich poruszający obraz okupacji niemieckiej na ziemi radomskiej, złożony z indywidualnych historii ofiar i świadków nazistowskiego terroru.

Bardzo się cieszę, że Radom jest jednym z pierwszych miast, do których Ośrodek dociera z „Zapisami Terroru”. Jako siedziba władz dystryktu, gdzie stacjonowały potężne siły policyjne i wojskowe, Radom został podczas II wojny światowej silnie naznaczony niemieckimi zbrodniami. Przemoc i strach zagościły w mieście nowoczesnym i różnorodnym, które w II Rzeczpospolitej rozwijało się dynamicznie jako jeden z ośrodków Centralnego Okręgu Przemysłowego. „Zapisy Terroru” pełnią istotną rolę w procesie przywracania pamięci o miejscach i ludziach, dotkniętych zbrodniami dwóch totalitaryzmów. To szansa dla rodzin, także dla mieszańców Radomia i okolicznych miejscowości, na odkrycie wojennych losów swoich bliskich. - podkreśla prof. Magdalena Gawin, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dzięki Ośrodkowi w ostatnich dniach do wszystkich mieszkańców Radomia trafiły widokówki z historycznymi zdjęciami miasta oraz zaproszeniem do przeczytania w portalu ZapisyTerroru.pl jednego z pięciuset indywidualnych świadectw, w których radomianie opowiadają o swoich przeżyciach pod okupacją niemiecką. Dziś w Radomiu odbywa się także akcja Harcerskiej Poczty Rowerowej. W dwóch punktach miasta (przed "Łaźnią" przy ul. Żeromskiego 56 i przy pl. Konstytucji 3 Maja) radomianie nadają wyjątkowe pocztówki, dzieląc się ze swoimi bliskimi i przyjaciółmi pamięcią o historii miasta. Pocztówki zostaną dostarczone rowerami przez harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz Związku Harcerstwa Polskiego.

Prezentację projektu „Zapisy Terroru” poprzedziło przedpołudniowe spotkanie dla młodzieży i nauczycieli z radomskich szkół średnich, razem ok. 200 osób. Dla uczniów Ośrodek przygotował grę miejską, odwołującą się do wydarzeń z października 1942 roku. Nauczyciele wzięli udział w warsztatach poświęconych wykorzystaniu portalu ZapisyTerroru.pl w ich codziennej pracy.

- Cieszę się, że nasze przedsięwzięcie zostało dobrze przyjęte przez społeczność lokalną. Miastu Radom, reprezentowanemu przez Pana Prezydenta Radosława Witkowskiego, dziękuję za gościnę i dobrą współpracę, szkołom i harcerzom - za zaangażowanie w nasze dzisiejsze wydarzenia. To projekt dla radomian i przez nich współtworzony – mówi Anna Gutkowska, Dyrektor Ośrodka.

- Chcielibyśmy zachęcić wszystkich mieszkańców Radomia, aby poznawali wyjątkową historię miasta, zarejestrowaną w osobistych relacjach mieszkańców. Bardzo liczymy na ożywianie pamięci w rodzinach i we wspólnotach lokalnych, chcemy zarazem popularyzować tę pamięć na świecie. Dzięki tłumaczeniom na język angielski świadectwa o wojennych losach mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej trafią na zagraniczne uniwersytety, do bibliotek i ośrodków badań nad Europą Środkowo-Wschodnią. – dodaje dr Wojciech Kozłowski, Zastępca Dyrektora ds. Programowych Ośrodka.

Radom w okresie II wojny światowej był miastem, którego mieszkańcy doświadczyli wszystkich aspektów niemieckiego systemu okupacyjnego. Dla poznania mechanizmów i metod funkcjonowania nazistowskiej machiny terroru jest swoistym studium przypadku. Dlatego jest nam niezmiernie miło, że Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego wybrał nasze miast jako jedno z pierwszych dla realizacji projektu edukacyjnego „Zapisy Terroru”. Wierzę, że z obopólną korzyścią” – mówi Karol Semik, Wiceprezydent Radomia ds. Edukacji i Kultury.

Aby świadectwa, stanowiące cenny i unikalny materiał źródłowy, dotarły także za granicę – na uniwersytety, do bibliotek i ośrodków badań nad Europą Środkowo-Wschodnią – publikowane są one w „Zapisach Terroru” także po angielsku.

Więcej informacji: www.ZapisyTerroru.pl
Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 
Zdjęcie tygodnia

Tak długo wyczekiwaliśmy na wiosnę, że rzeczywiście, nie warto jej deptać...

Cytat tygodnia
Lech Mosiołek (autor, działacz): Klub bez legendy jest jak człowiek bez duszy. Tą ostatnią dla Radomiaka są bracia Czachorowie!
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft