Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2017-11-08; 11:05:49 | Radom
Obchody 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Radomiu [PROGRAM]
Dowódca Garnizonu Radom płk dypl. pil. Jan Skowroń oraz Prezydent Miasta Radomia Radosław Witkowski zapraszają wszystkich mieszkańców na uroczystości związane z obchodami 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości w najbliższą sobotę (11 listopada).

Program:
godz. 12.00 – Msza św. w Katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny, ul. Sienkiewicza 13

godz. 13.00 – przemarsz uczestników na Plac Konstytucji 3 Maja

godz. 13.15 – wystawienie warty honorowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza i złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Radom

godz. 13.20 – odegranie Hymnu Państwowego; wystąpienie okolicznościowe Prezydenta Miasta; Apel Pamięci; salwa honorowa; złożenie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza; wiązanka melodii wykonana przez Orkiestrę Wojskową z Radomia.

Także w sobotę Stowarzyszenie „Biegiem Radom!” wraz z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji organizuje V Radomski Bieg Niepodległości. W ramach imprezy przewidziano dwa biegi o różnym charakterze. O godz. 10.00 ze stadionu przy ulicy Narutowicza 9 wystartuje Niepodległościowa Dyszka – bieg z atestem PZLA na dystansie 10 kilometrów, składający się z dwóch 5-cio kilometrowych pętli z metą na stadionie. Uczestnicy tego biegu otrzymają okolicznościowe medale, koszulki, a po biegu gorący posiłek. Dla najlepszych przewidziano puchary oraz nagrody finansowe. Z kolei o godz. 12.00 będzie można pobiec w patriotycznym wspólnym Biegu Niepodległości na dystansie 2 kilometrów bez limitu wiekowego ze startem na stadionie MOSiR, a metą w Rynku. Uczestnicy biegu zostaną wyposażeni w narodowe flagi. Szczegóły dotyczące zapisów znajdują się na stronie www.biegiemradom.pl.

W dniu odzyskania przez Polskę Niepodległości Radomska Orkiestra Kameralna przypomni piosenki Agnieszki Osieckiej podczas koncertu z udziałem wyjątkowych gości. Piosenki do cna polskie, które mówią o zwykłych ludziach i ich zwykłym, ale niezwykłym życiu. Projekt jest spotkaniem łódzkiej wokalistki Izy Połońskiej i Leszka Kołodziejskiego – akordeonisty, pianisty, aranżera i kompozytora. Wśród wielu tytułów, które wzięli „na warsztat” znalazły się takie piosenki jak „Zielono mi”, „Na całych jeziorach Ty”, „Ja nie chcę spać” czy „Sztuczny miód”.

Początek koncertu w sobotę o godz. 18.00 w sali Radomskiej Orkiestry Kameralnej.
Bilety: I strefa – bilet normalny 20 zł, bilet ulgowy 18 zł; II strefa – bilet normalny 16 zł, bilet ulgowy 14 zł,
Cena biletu w karnecie: 14 zł (min. 5 koncertów)

Dzień wcześniej, czyli 10 listopada, ulicami Radomia przejdzie z kolei XIII Marsz Wolności pod hasłem „Legiony to…”. Wydarzenie zainauguruje msza św. za duszę Józefa Piłsudskiego z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka w Katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Ok. godz. 10.10 na Placu Corazziego uczniowie ZSO im. J. Kochanowskiego ustawią się naprzeciwko siebie klasami i przekażą sobie odznaki. Będzie to symboliczne upamiętnienie wydarzeń, które rozegrały się w Oleandrach pod Krakowem na trzy dni przed wymarszem I Kompanii Kadrowej z Galicji na terytorium Kongresówki. Następnie grupa rekonstrukcyjna dokona symbolicznego przełamania szlabanu granicznego i przewrócenia budki wartowniczej. Dalej uczniowie ustawieni czwórkami przejdą w dół ulicy Żeromskiego w kierunku Pomnika Czynu Legionów. O godz. 10.40 w Rynku dowódcy grup rekonstrukcyjnych złożą meldunek Józefowi Piłsudskiemu. Na koniec uczestnicy złożą wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Czynu Legionów. W programie wezmą także udział: Szkolna Grupa Rekonstrukcji Historycznej w barwach 145. Pułku Strzelców Kresowych; Szkolna Grupa Rekonstrukcji Historycznej w barwach Ochotniczej Legii Kobiet (ZSO nr 6 im. Jana Kochanowskiego w Radomiu).

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Zdjęcie z Leandro Rossi, najskuteczniejszym piłkarzem II ligi, było najbardziej pożądanym po ostatnim jesiennym meczu Radomiaka

Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft