Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2017-11-11; 19:17:13 | Radom
99. rocznica odzyskania niepodległości w Radomiu
W Radomiu odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Oprócz oficjalnych obchodów odbył się też Bieg Niepodległości

- Spójrzmy na naszą wspólną historię, na Republikę Radomską, na wydarzenia z listopada 1918 roku. Jeśli wszyscy tu zebrani jesteśmy z tego dumni, to znaczy że jest jeszcze coś ważnego, co nas łączy i wokół tego budujmy wspólnotę - mówił prezydent Radosław Witkowski podczas obchodów 99 rocznicy odzyskania niepodległości. Przypomniał, że zanim 11 Listopada Józef Piłsudski, odebrał z rąk Rady Regencyjnej władzę nad wojskiem, co czcimy jako początek wolności i niepodległości, Radom był już niepodległy od 10 dni. Stało się tak za sprawą obywateli miasta, którzy 2 listopada 1918 roku wzięli swój los we własne ręce, rozbrajając austriacki garnizon, przejmując władzę i powołując tzw. Republikę Radomską. Tym samym Radom stał się jednym z pierwszych wolnych od zaborcy miast w Królestwie Polskim. - Warto znów powiedzieć: „Zaczęło się w Radomiu!” Liczę na to, że to hasło, które promuje nas w całej Polsce od obchodów 40 rocznicy Radomskiego Czerwca 76, będzie też przy okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości, kojarzone z Republiką Radomską - podkreślił prezydent.

Oficjalne radomskie obchody Święta Niepodległości, w których uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, władze miasta, przedstawiciele służb mundurowych oraz organizacji społecznych zainaugurowała Msza Święta w Katedrze. Po niej na Placu Konstytucji odczytano Apel Pamięci, a przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza zostały złożone kwiaty. Uroczystość była też okazją do wręczenia odznaczeń. M.in. prezydent Radosław Witkowski otrzymał Złoty Krzyż Zasługi przyznany przez Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego.

Wcześniej przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty przy Pomniku Czynu Legionów w Rynku, Pomniku 72. Pułku Piechoty oraz na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.

W ramach obchodów 99. rocznicy odzyskania niepodległości odbył się także tradycyjny Bieg Niepodległości. Na dystansie 10 kilometrów wystartowało ponad 300 zawodników. Każdy chętny mógł również uczcić rocznicę biegnąc na symbolicznym dystansie 1918 metrów.

UMRadom
Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Zdjęcie z Leandro Rossi, najskuteczniejszym piłkarzem II ligi, było najbardziej pożądanym po ostatnim jesiennym meczu Radomiaka

Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft