Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2017-11-14; 15:03:51 | Zdrowie i uroda
Chorzy na chorobę Alzheimera potrzebują wsparcia
Choroba Alzheimera to schorzenie o charakterze neurodegeneracyjnym, którego przyczyny nie są jeszcze znane. Rozpatrywane obecnie hipotezy badawcze koncentrują się na rozmaitych mechanizmach biochemicznych prowadzących do uszkodzenia i przyspieszonego obumierania komórek nerwowych. Osoby dotkniętej chorobą Alzheimera nie można wyleczyć. Dostępne formy leczenia prowadzą jednak do spowolnienia postępów choroby i złagodzenia jej przebiegu w wyniku działania objawowego podawanych leków.


W przebiegu choroby Alzheimera dochodzi w konsekwencji do zaniku części struktur mózgowych (objętość mózgu ulega zmniejszeniu) i wystąpienia zaburzeń przewodnictwa nerwowego. Chory staje się coraz mniej samodzielny, następuje bowiem utrata tzw. wyższych funkcji umysłowych, tj. pamięci, orientacji, rozumienia, oceny sytuacji, umiejętności liczenia czy mowy.

W zaawansowanym stadium choroby, osoby z tą dolegliwością są zupełnie zależne od wsparcia bliskich/opiekunów. Osoby dotkniętej chorobą Alzheimera nie można wyleczyć. Dostępne formy leczenia prowadzą jednak do spowolnienia postępów choroby i złagodzenia jej przebiegu w wyniku działania objawowego podawanych leków.

Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną otępienia w wieku podeszłym. Według Światowej Organizacji Zdrowia odpowiada ona za 60%–70% przypadków otępień.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, Polska jest krajem o starzejącej się populacji. Udział osób w wieku 65 lat i więcej (65+) w strukturze ludności stale wzrasta: z 13,3% w 2005 r. (5,08 mln osób) do 15,8% w 2015 r. (6,07 mln osób).
Zidentyfikowane i prognozowane zmiany sytuacji demograficznej, wynikające z wydłużania się przeciętnego dalszego trwania życia, są niezwykle istotne w przypadku choroby Alzheimera, gdzie najistotniejszym czynnikiem ryzyka jest wiek człowieka (objawy chorobowe ujawniają się najczęściej od 65. roku życia).

Wyniki opublikowane przez Najwyższą Izbę Kontroli, a dotyczące „Opieki nad osobami chorymi na chorobę Alzhaimera oraz wsparcia dla ich rodzin” w Polsce, nie są niestety optymistyczne. Mówią one wprost, że w ramach funkcjonującego w Polsce powszechnego systemu opieki zdrowotnej nie stworzono narzędzi dla skutecznego i efektywnego rozwiązywania problemów osób z chorobą Alzheimera oraz ich rodzin. Chorzy ci objęci byli powszechnym systemem opieki społecznej, w ramach którego korzystano z narzędzi i zasobów standardowo stosowanych wobec ogółu osób starszych, nieuwzględniających w pełni specyficznych potrzeb tego środowiska.

Szczegółowych rozwiązań proceduralnych (np. w formie standardów postępowania) nie wypracowali dotąd także ministrowie, których resorty zaangażowane są w organizację udzielania świadczeń osobom chorym i ich rodzinom tj. minister właściwy ds. zdrowia oraz minister właściwy ds. zabezpieczenia społecznego. Należy zwrócić przy tym uwagę, że pewne wzorce takich rozwiązań zostały już wypracowane w innych krajach europejskich, także z udziałem organizacji pozarządowych.Ze szczegółowym raportem Najwyższej Izby Kontroli nt. Opieki nad osobami chorymi na chorobę Alzhaimera oraz wsparcia dla ich rodzin można zapoznać się TUTAJPoleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas terazpowróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft