Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2017-12-04; 17:06:30 | Radom
Piszą listy i zmieniają życie
Do 9 grudnia 2017 r. w X Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. S. Konarskiego potrwa Maraton Pisania Listów. Jest to bardzo ważna i ciekawa akcja organizowana w grudniu każdego roku przez Amnesty International.

Powstała w Polsce w 2001 r. Polega na pisaniu listów w obronie osób w różnych krajach świata, które walczyły o prawa innych ludzi i same zostały niesłusznie oskarżone.

- Nasze liceum bierze udział w tej akcji. Jesteśmy szkołą w pełni integracyjną, wrażliwą na potrzeby i krzywdę innych osób. W każdej klasie mamy uczniów z różnymi niepełnosprawnościami i problemami zdrowotnymi. Sprawy związane z tolerancją, wzajemnym szacunkiem i przestrzeganiem praw wszystkich ludzi są dla nas bardzo ważne. Cieszymy się, że możemy pomóc – mówi Paweł Borowiecki, pedagog X LO.

Każdy z nas może napisać list i działać razem z obrońcami i obrończyniami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat. W tym roku podczas Maratonu można pisać listy w sprawie obrońców i obrończyń praw człowieka z 10 państw. To osoby, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, a teraz same potrzebują naszego wsparcia. W maratonie mogą wziąć udział uczniowie, nauczyciele i rodzice.

W X LO piszemy listy w obronie: Farida i Issy z Izraela – posiadającym zarzuty za protest przeciwko zbrodniom wojennym, Tanera i 10 innych osób ze Stambułu Turcji – przebywającym w więzieniu za działania na rzecz praw człowieka, Shackeli Jackson z Jamajki - nękanej za przeciwstawianie się przemocy stosowanej przez policjantów w jej mieście, Mahadina z Czadu - grozi mu więzienie za posta na temat praw człowieka, który napisał na Facebooku.

Koordynatorką akcji w X LO jest pani Ewa Wziątek – nauczyciel bibliotekarz. Uczniowie wspólnie piszą listy podczas lekcji wychowawczych, a także podczas przerw lekcyjnych i przez cały okres trwania maratonu w bibliotece szkolnej.

Szczegółowe informacje na temat całej akcji oraz bohaterów, dla których można pisać listy można znaleźć na stronie Amnesty International https://maraton.amnesty.org.pl/

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 
Zdjęcie tygodnia

Tak długo wyczekiwaliśmy na wiosnę, że rzeczywiście, nie warto jej deptać...

Cytat tygodnia
Lech Mosiołek (autor, działacz): Klub bez legendy jest jak człowiek bez duszy. Tą ostatnią dla Radomiaka są bracia Czachorowie!
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft