Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 


Aktualności
2017-12-07; 09:05:20 | Radom
Kładka na Sandomierskiej dopuszczona do użytku
Na Ustroniu powstała nowa kładka dla pieszych nad ulicą Sandomierską. Została właśnie dopuszczona do użytku. Poprzednia przeprawa, pamiętająca jeszcze czasy budowy osiedla Ustronie, musiała zostać rozebrana, ponieważ jej stan techniczny zagrażał już zarówno bezpieczeństwu przechodniów, jak również przejeżdżających dołem pojazdów.

Nowa kładka to solidna konstrukcja, która posłuży przechodniom długi czas. Całkowita długość tego obiektu wynosi ponad 26 metrów (w tym prawie 20 metrów stanowi główny pomost nad ulicą Sandomierską). Kładka ma szerokość około 3,7 metra, z czego rzeczywista przestrzeń dla pieszych (między poręczami) wynosi dokładnie 324 centymetry. Stara przeprawa była nieznacznie węższa. Pomost kładki jest oparty na przyczółkach i żelbetowym filarze, a po obu stronach powstały schody i pochylnie dla wózków. Podjazd północny ma 23, zaś południowy 52 metry długości. Te liczby uzasadnione są koniecznością zachowania przepisowych spadków, nie większych niż sześć procent. Im zatem większa jest różnica poziomów pomiędzy kładką dla pieszych a terenem wokół niej, tym dłuższa musi być pochylnia.

Wykonawcą zadania była radomska firma A-Z BUD, która w przetargu zaoferowała cenę ponad 1,35 miliona złotych. Prace przy budowie nowej kładki trwały nieco dłużej niż początkowo było to zakładane, czyli nie do września, ale do przełomu października oraz listopada. Było to uzasadnione koniecznością zmiany posadowienia powyższych pochylni. Odbiory techniczne nie oznaczały natychmiastowego otwarcia obiektu dla pieszych. Konieczne było bowiem jeszcze uzyskanie zgody inspektora nadzoru budowlanego. Na początku grudnia, po jej otrzymaniu, otworzyliśmy przeprawę.

Już na etapie wykonawstwa pojawiły się głosy mieszkańców Ustronia, że inwestycja - ich zdaniem - jest zbyt droga, ponieważ sąsiednia kładka (obok klubu osiedlowego), wykonana przez spółdzielnię mieszkaniową, kosztowała mniej. Warto zatem wyjaśnić, że tamta kładka jest przede wszystkim krótsza, bez schodów i pochylni dla wózków. Nie były one tam potrzebne, bo wejścia po obu stronach są na poziomie chodnika. Nasz obiekt jest znacznie dłuższy, wyższy (dzięki temu na Sandomierskiej nie ma ograniczenia wysokości pojazdów do 3,4 metra), ma także pochylnie i schody.

źródło: MZDiK

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 Zdjęcie tygodnia

Popisy zespołu Frecce Tricolori jeszcze długo pozostaną w pamięci lokalnych fanów lotnictwa

Cytat tygodnia
Lech Mosiołek (autor, działacz): Klub bez legendy jest jak człowiek bez duszy. Tą ostatnią dla Radomiaka są bracia Czachorowie!
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft