Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-02-08; 12:00:53 | Radom
Pół wieku radomskiego szpitala
Radomski Szpital Specjalistyczny obchodzi w tym roku 50-lecie działalności. Obchody jubileuszu odbędą się w piątek, 9 lutego.

Uroczystość oddania do użytku kompleksu nowoczesnych budynków odbyła się 15 stycznia 1968 roku, a otwarcie nowego szpitala miało zapewnić mieszkańcom Radomia jak najlepszy dostęp do specjalistycznej opieki medycznej.

W pierwszych latach działalności szpital zatrudniał 870 osób. Nowy szpital liczył 460 łóżek, ale w jego skład wchodziły także obiekty przy ul. Malczewskiego i obecnej ul. Limanowskiego, toteż liczba łóżek wynosiła w sumie 732, a w 1970 roku wzrosła do 910. Pierwszym dyrektorem szpitala był lek. Zenon Wasilewski.

W 1973 roku utworzony został Zespół Opieki Zdrowotnej, który skupiał oddziały szpitalne, poradnie specjalistyczne, poradnie rejonowe, ośrodki zdrowia, pomoc doraźną i pomoc społeczną. Dwa lata później, w związku z utworzeniem województwa radomskiego, w miejsce ZOZ-u powstał Wojewódzki Szpital Zespolony. Początki działalności szpitala były trudne, ponieważ część usług wykonywanych dotychczas w placówkach kieleckich, trzeba było zorganizować od podstaw na terenie Radomia. W strukturze organizacyjnej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego znajdowały się wówczas oddziały szpitalne (początkowo 18, potem 22), zlokalizowane w różnych częściach miasta, wojewódzkie przychodnie specjalistyczne, przychodnie rejonowe, placówki przemysłowej służby zdrowia funkcjonujące w ramach Wojewódzkiej Przychodni Przemysłowej, ośrodki zdrowia zlokalizowane w 9 przyległych do Radomia gminach, Izby Porodowe oraz pion pomocy społecznej i żłobki, ponadto Pogotowie Ratunkowe oraz Punkt Krwiodawstwa. Zatrudnienie we wszystkich placówkach Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego osiągnęło w tak rozbudowanej strukturze, blisko 3.500 pracowników. Kolejne lata działalności szpitala przyniosły wiele zmian strukturalnych, nowe inwestycje, modernizacje i remonty; powstawały nowe oddziały, personel szkolił się pod okiem specjalistów z najlepszych klinik.

Kolejne dziesięciolecia rozwoju i przekształceń Szpitala obejmowały m.in.: utworzenie samodzielnego Oddziału Chirurgii Naczyniowej, wyodrębnienie Stacji Dializ i Odcinka Nefrologii z Oddziału Wewnętrznego II, utworzenie Oddziału Kardiologicznego.

W związku z reformą administracyjną kraju i likwidacją województwa radomskiego, w 1999 roku Wojewódzki Szpital Zespolony został przekształcony w szpital o nazwie Radomski Szpital Specjalistyczny, który stał się jednostką miejską. Kolejne lata przyniosły dalszy jego rozwój. Powstał Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy, utworzony został Oddział Chirurgii Szczękowo-Twarzowej, Pracownia Hemodynamiki, został otwarty Szpitalny Oddział Ratunkowy. Zmodernizowano i wyremontowano m.in. Oddział Chorób Wewnętrznych, pomieszczenia po Oddziale Chirurgii I dla potrzeb Oddziału Ortopedyczno-Urazowego, Oddział Dermatologiczny, Oddział Kardiologiczny. W 2011 roku oddany został do użytku nowy pawilon Ginekologiczno-Położniczy. W kolejnych latach inwestowano głównie w doposażenie Radomskiego Szpitala Specjalistycznego w najnowszy sprzęt. W 2014 roku kupiony został tomograf komputerowy, w 2015 roku zakupiono angiograf i mammograf. Na przełomie lat 2016/2017 przeprowadzono gruntowny remont i modernizację w pomieszczeniach Poradni Specjalistycznych; Gastroenterologicznej i Pracowni Endoskopowej, Poradni Kardiologicznej, Zakładu Diagnostyki Obrazowej, Poradni Skórno-Wenerologicznej. W planach są remonty kolejnych poradni.

Aktualnie oddziały szpitalne Radomskiego Szpitala Specjalistycznego liczą 550 łóżek plus 30 łóżek opieki długoterminowej i 25 stanowisk dializacyjnych.

Punktem kulminacyjnym obchodów jubileuszu będzie zaplanowana na 9 lutego uroczysta gala, na którą zostali zaproszeni byli i obecni pracownicy szpitala. Spotkanie o godzinie 15.00 w Sali Koncertowej będzie okazją do uhonorowania i podziękowania za pracę i zaangażowanie wniesione na rzecz rozwoju Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Patronat honorowy nad galą objął Prezydent Miasta Radomia Radosław Witkowski.

Źródło: Radomski szpital Specjalistyczny
Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Radomskie lekkoatletki przygotowujące się do sezonu w Zakopanem, wykorzystały sprzyjające warunki i ulepiły pierwszego bałwana (fot. Facebook)

Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft