Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-02-09; 09:51:02 | Radom
To już dzisiaj! Niech nam żyje… pizza!
Dzisiaj, tj. 9 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy. To nie lada gratka dla smakoszy tej włoskiej potrawy!

Pizza znana była już w starożytności. Najpierw żywili się nią Grecy, nieco później Rzymianie. Początkowa wersja tej potrawy była bardzo uboga w składniki – był to cienki placek ciasta posmarowany oliwą, czosnkiem, z dodatkiem ziół. W XVI wieku żywili się nią głównie ludzie biedni.

Najstarsza pizzeria „L’antica Pizzeria Port Alba” powstała w 1738 roku w Neapolu. Do dnia dzisiejszego jest to najsłynniejszy na świecie lokal serwujący ten przysmak. Natomiast współczesna wersja pizza powstała w 1889 roku, kiedy to Neapol odwiedziła królowa Włoch – Małgorzata Sabaudzka. To właśnie na jej cześć piekarz Raffaele Esposito przygotował specjalną potrawę, w skład której wchodziły: pomidory, ser mozzarella i bazylia. Pizza ta została nazwana margheritą. Do dnia dzisiejszego jest najpopularniejszą i zarazem najprostszą wersją tego uwielbianego przez ludzi na całym świecie dania.

Wszystkim miłośnikom pizzy życzymy smacznego!

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Radomskie lekkoatletki przygotowujące się do sezonu w Zakopanem, wykorzystały sprzyjające warunki i ulepiły pierwszego bałwana (fot. Facebook)

Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft