Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-03-08; 20:02:49 | Kultura
„Stabat Mater" w radomskiej katedrze
„Stabat Mater" Józefa Zeidlera w wykonaniu Chóru Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Orkiestry Trybunału Koronnego w Lublinie zabrzmi w niedzielę w radomskiej katedrze.

Koncerty wielkich zespołów w katedrze stały się już dobrą tradycją. Po zeszłorocznych występach Mazowsza oraz Filharmonii Narodowej, przyszedł czas na artystów z Lublina. Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II powstał w 1921 roku. Wspólna pasja wykonywania muzyki łączy wiele pokoleń od początku działalności zespołu. Artystyczna aktywność zespołu to nie tylko rodzinne miasto Lublin, ale także prezentacje i projekty muzyczne w Polsce i na świecie (USA, Kanada, Argentyna, Chile, Meksyk, Australia, Republika Południowej Afryki, Korea Południowa). Dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru od roku 1998 jest prof. Grzegorz Pecka. Repertuar zespołu obejmuje dzieła wokalne oraz wokalno-instrumentalne kompozytorów od renesansu do współczesności. W Radomiu chór wykona „Stabat Mater" Józefa Zeidlera.

Józef Zeidler (ok.1744-1806) był członkiem kapeli przy klasztorze Filipinów na Świętej Górze koło Gostynia, a także kompozytorem. Jego msze, nieszpory, litanie zachowane zbiorach klasztornych Gostynia i Częstochowy, zostały po 200 latach przywrócone koncertowej prezentacji. Sam Zeidler przez niektórych krytyków nazywany jest "polskim Mozartem" ze względu na jego typowo klasycystyczny styl muzyki, który odpowiada zasadom obowiązującym w ówczesnej muzyce europejskiej.

Koncert „Stabat Mater" odbędzie się 11 marca 2018 roku o godzinie 18:50 w Katedrze pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Wstęp wolny.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Radomskie lekkoatletki przygotowujące się do sezonu w Zakopanem, wykorzystały sprzyjające warunki i ulepiły pierwszego bałwana (fot. Facebook)

Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft