Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 
Aktualności
2018-03-08; 20:02:49 | Kultura
„Stabat Mater" w radomskiej katedrze
„Stabat Mater" Józefa Zeidlera w wykonaniu Chóru Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Orkiestry Trybunału Koronnego w Lublinie zabrzmi w niedzielę w radomskiej katedrze.

Koncerty wielkich zespołów w katedrze stały się już dobrą tradycją. Po zeszłorocznych występach Mazowsza oraz Filharmonii Narodowej, przyszedł czas na artystów z Lublina. Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II powstał w 1921 roku. Wspólna pasja wykonywania muzyki łączy wiele pokoleń od początku działalności zespołu. Artystyczna aktywność zespołu to nie tylko rodzinne miasto Lublin, ale także prezentacje i projekty muzyczne w Polsce i na świecie (USA, Kanada, Argentyna, Chile, Meksyk, Australia, Republika Południowej Afryki, Korea Południowa). Dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru od roku 1998 jest prof. Grzegorz Pecka. Repertuar zespołu obejmuje dzieła wokalne oraz wokalno-instrumentalne kompozytorów od renesansu do współczesności. W Radomiu chór wykona „Stabat Mater" Józefa Zeidlera.

Józef Zeidler (ok.1744-1806) był członkiem kapeli przy klasztorze Filipinów na Świętej Górze koło Gostynia, a także kompozytorem. Jego msze, nieszpory, litanie zachowane zbiorach klasztornych Gostynia i Częstochowy, zostały po 200 latach przywrócone koncertowej prezentacji. Sam Zeidler przez niektórych krytyków nazywany jest "polskim Mozartem" ze względu na jego typowo klasycystyczny styl muzyki, który odpowiada zasadom obowiązującym w ówczesnej muzyce europejskiej.

Koncert „Stabat Mater" odbędzie się 11 marca 2018 roku o godzinie 18:50 w Katedrze pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Wstęp wolny.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 
Zdjęcie tygodnia

Tak długo wyczekiwaliśmy na wiosnę, że rzeczywiście, nie warto jej deptać...

Cytat tygodnia
Lech Mosiołek (autor, działacz): Klub bez legendy jest jak człowiek bez duszy. Tą ostatnią dla Radomiaka są bracia Czachorowie!
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft