Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 
Aktualności
2018-04-10; 11:54:15 | Radom
Spotkanie z Józefem Łyżwą i spacer po dawnym Radomiu
Stowarzyszenie Droga Mleczna rusza z nowym projektem "Spotkania z historią". Pierwsze Spotkanie z historią to spotkanie z Józefem Łyżwą, czyli ostatnim żyjącym uczestnikiem akcji rozbicia radomskiego więzienia, żołnierzem Armii Krajowej, a także więźniem politycznym okresu PRL. W sobotę, 14 kwietnia zaprasza natomiast na spacer po Radomiu

Józef Łyżwa to zasłużony dla Ojczyzny bohater, a jednocześnie niesamowita postać z ciekawą biografią. Latem 1945 r. w radomskim więzieniu wczesnym rankiem wykonywano codziennie wyroki śmierci. Kat Wacław Ziółek występujący przy wykonywaniu tej czynności w polskim mundurze porucznika zjawiał się w więzieniu po południu, kazał oddziałowemu otwierać cele ze skazańcami. "Tasował" każdego, był dobrym rzemieślnikiem. Za każdy wyczyn dostawał 600-700 ówczesnych złotych, po czym kierował się do garażu, sprawdzał, czy pętla dobrze się zaciska. Potem wychodził z więzienia, by nazajutrz znów się pojawić.

Przebywający na wolności żołnierze antykomunistycznego podziemia długo się nie zastanawiali - postanowili odbić kolegów z rąk UB-owskich oprawców. Stowarzyszenie zaprasza na spotkanie z jednym z ostatnich żyjących uczestników tych wydarzeń, w czwartek o godz. 17 do Pubu Nasza Szkapa ul.Dowkontta 2/4.

Stowarzyszenie Droga Mleczna zaprasza również na kolejny spacer po Radomiu. Tym razem odkryjemy Tajemnice dawnego Radomia i sekrety jego mieszkańców. Zapraszamy w sobotę 14 kwietnia do Parku im. Ruzika, ul. Kwiatkowskiego/ Zagłoby. Startujemy o godzinie 12:00. Chętni niech zabiorą wygodne buty i dobre humory, bo czeka na nich wiele ciekawostek i atrakcji.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Popisy zespołu Frecce Tricolori jeszcze długo pozostaną w pamięci lokalnych fanów lotnictwa

Cytat tygodnia
Lech Mosiołek (autor, działacz): Klub bez legendy jest jak człowiek bez duszy. Tą ostatnią dla Radomiaka są bracia Czachorowie!
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft