Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-06-12; 08:23:34 | Białobrzeski
Urodzinowe uroczystości gen. Kuklińskiego w Stromcu
Uroczystą mszą św. z udziałem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego świętowano w niedzielę 10 czerwca 88. Urodziny generała Ryszarda Kuklińskiego odbyły się w Stromcu, w rodzinnych
stronach bohatera.


Urodziny generała Ryszarda Kuklińskiego od pięciu lat organizuje Robert Grudzień, twórca ogólnopolskich projektów „Spotkania z historią i sztuką”, honorowy obywatel gminy Stromiec we współpracy z przyjaciółmi bohatera, szkołami, parafią i samorządem gminy. Listy okolicznościowe przysłali Premier RP Mateusz Morawiecki, Mariusz Błaszczak Minister Obrony Narodowej i Jarosław Kaczyński prezes PiS.

W tym roku wydarzenie otworzyło projekt „Zrozumieć Niepodległą”, przygotowany przez Roberta Grudnia w 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. – O zorganizowanie „Urodzin generała Ryszarda Kuklińskiego” prosili mnie jego przyjaciele kpt. AK Leon Barszcz i jego brat Roman, załamani falą nienawiści jaką wylewano na naszego rodaka, nazywając go zdrajcą. Od początku chodzi nam o przywrócenie dobrego imienia gen. Kuklińskiego i utrwalenie tego przekonania w społeczeństwie, gdyż niestety wciąż wielu ludzi jest zagubionych pojawiającymi się kłamliwymi publikacjami na ten temat. Leon i jego nieżyjący już brat nie mieli wątpliwości co do bohaterstwa generała Kuklińskiego. Nie mam go też ja podobnie jak większość ludzi pochodzących z tych okolic, którzy spotykali i znali generała Kuklińskiego - podkreśla artysta.

Uroczystości odbyły się w neogotyckim kościele w Stromcu, pochodzącym z 1905 roku, gdzie został ochrzczony ojciec gen. Ryszarda Kuklińskiego. Ks. Bogdan Rosiński proboszcz parafii w homilii podkreślał zasługi generała. Podobną wymowę miały też przemówienia Andrzeja Melaka prezesa Komitetu Katyńskiego i posła na Sejm RP i kpt. AK Leona Barszcza oraz listy okolicznościowe.

- Jesteśmy winni generałowi Kuklińskiemu pamięć i wdzięczność. Jest bowiem bohaterem naszej wolności. Dziś, w roku jubileuszu odzyskania przez nasz kraj niepodległości, testament życia Generała Kuklińskiego wybrzmiewa jeszcze pełniej – w ten sposób w liście gratulacyjnym premier RP Mateusz Morawiecki, dziękował za zorganizowanie urodzin gen. Ryszarda Kuklińskiego.

- Serdecznie dziękuję za zaproszenie na uroczystość z okazji 88. Urodzin gen. Ryszarda Kuklińskiego generała Ryszarda Kuklińskiego. Dzielnego żołnierza, który w pojedynkę podjął misję wyrwania Ojczyzny z kręgu imperialnych interesów Związku Sowieckiego. Uderzając z wielką siłą i determinacją w podstawy Układu Warszawskiego, zniweczył sowieckie plany III wojny światowej, w której największą cenę mieli ponieść Polacy. Generał nie oczekiwał nagrody za swoje bohaterstwo. Jedynym czego pragnął była wolna, bezpieczna i demokratyczna Ojczyna. O taką walczył i za taką był gotów ponieść najwyższą ofiarę – to fragment listu Mariusza Błaszczaka Ministra Obrony Narodowej.

W uroczystościach wzięli udział m. in. Wojciech Skurkiewicz, wiceminister, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, posłanka na Sejm RP Anna Kwiecień, Andrzej Matysiak dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Krzysztof Stykowski wójt gminy Stromiec. Kościół tłumnie wypełnili wierni, gdyż „Urodziny gen. Ryszarda Kuklińskiego” z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością.

Rodzina Kuklińskich w Starej Wsi i Niedabylu mieszkała od ponad 200 lat. Przez wiele pokoleń osoby noszące to nazwisko cieszyły się zaufaniem i szacunkiem sąsiadów. W Bobrku i Duckiej Woli dorastała Anna - matka bohatera. To ona i krewni kształtowali kręgosłup moralny i wrażliwość przyszłego "pierwszego polskiego oficera w NATO. Wzajemny szacunek, życzliwość, pobożność i polski patriotyzm – odczuwane w sposób naturalny, jako sprawy proste i oczywiste, o których się nie dyskutuje, które po prostu są. Dwaj bracia Stanisław i Walenty Kuklińscy – ojciec i stryj bohatera opuścili rodzinne strony około 1920 roku. Wyjechali do Warszawy w poszukiwaniu pracy. Zapewnili lepsze warunki życia swoim rodzinom, ale odwiedzali Niedabyl i Starą wieś jako swój prawdziwy dom. Stanisław zginął w czasie wojny, Walenty wraz z rodziną nie wrócił do spalonej stolicy i zamieszkał w Starej Wsi. Podobnie jak jego przodkowie cieszył się szacunkiem sąsiadów. Przez lata pełnił funkcję sołtysa. Generał Ryszard Kukliński, chociaż urodzony w Warszawie już w dzieciństwie wraz z rodzicami przyjeżdżał w te strony, ale systematycznie odwiedzał je także jako dorosły człowiek – wysokiej rangi wojskowy, a także kiedy odwiedzał Polskę w latach 90.tych.

Uroczystości w Stromcu były również zapowiedzią XXXI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko-Warszawa 2018, który będzie kontynuowany do 18 listopada.

Kamila Wrzesińska/Robert Grudzień
Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft