Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-06-30; 18:18:49 | Radomski
Policja apeluje: Quady to nie zabawki
Wakacje w pełni, więc policja apeluje do rodziców, by zadbali o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży i zwracali uwagę na to jakimi pojazdami poruszają się ich pociechy.

Quad to coraz bardziej popularny pojazd. Jest chętnie fundowany w formie prezentów dla dzieci na wszelkiego rodzaju okazje. Kupno tego kosztownego podarunku wymaga jednak przemyślenia. Rodzice często nie zdają sobie sprawy jak duże zagrożenie mogą nieść ze sobą takie pojazdy i kupują je nawet kilkuletnim dzieciom nie zwracając uwagi na brak uprawnień, umiejętności czy też kasku ochronnego.

Takiego zachowania nie można nazwać inaczej jak skrajną nieodpowiedzialnością. Pamiętajmy, że aby doszło do tragedii na takim pojeździe, wcale nie trzeba jechać szybko. Osoba nie posiadająca uprawnień, a więc nie znająca przepisów ruchu drogowego wystarczy, że z terenu posesji wyjedzie na drogę publiczną wprost pod samochód. Tragiczne skutki takiego zdarzenia są łatwe do przewidzenia. Pamiętajmy, że niejednokrotnie ułamek sekundy decyduje o życiu.

Ku przestrodze :
Do wypadku doszło wczoraj na terenie gminy Mochowo w powiecie sierpeckim, 16-latek nie mając uprawnień i zgody rodziców zabrał niedopuszczonego do ruchu, quada z garażu i wybrał się na przejażdżkę po lesie wraz z 14-letnim kolegą. Na drodze prowadzącej przez las, na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał do lasu, a następnie uderzył w drzewo. W wyniku zderzenia 14-letni pasażer doznał ciężkich obrażeń ciała, nieprzytomny został przetransportowany śmigłowcem do szpitala, gdzie zmarł. Również kierujący quadem, doznał ciężkich obrażeń ciała.

Do kolejnego zdarzenia doszło w Zalesiu powiecie ostrołęckim w sobotnie popołudnie na początku czerwca, dwie dziewczynki w wieku 7 i 10 lat, najprawdopodobniej bez zgody rodziców wzięły kluczyki do quada i wybrały się na przejażdżkę po polu. Niestety w trakcie zabawy doszło do wypadku, w wyniku którego młodsza z dziewczynek z obrażeniami trafiła do szpitala.

Zdarzenia te są dobitnym przykładem na to, jak niebezpieczne w rękach dzieci mogą być maszyny typu quad. Warto w tym miejscu przypomnieć, że quadem kierować może osoba powyżej 14 roku życia posiadająca stosowne uprawnienia. Powierzanie sterów tego typu pojazdu dzieciom nie posiadającym odpowiedniego wieku i przeszkolenia często kończy się tragicznie.

Apelujemy do rodziców o odpowiednie zabezpieczanie quadów przed dziećmi, bowiem to dorośli ponoszą prawne konsekwencje przy takich zdarzeniach. Osoba dorosła widząc, że dziecko wsiada za kierownicę quada powinna zdecydowanie zareagować unikając tym samym przykrych a czasem nawet tragicznych w skutkach zdarzeń - informuje policjanci.

Udostępnianie kilkuletnim dzieciom quada jest z pewnością wielką frajdą dla naszych pociech. Pamiętajmy jednak, że quad to nie rower ani hulajnoga, a na dorosłych spoczywa obowiązek sprawowania należytej opieki nad dziećmi. Chwila zaniedbania lub nieuwagi może zakończyć się poważnym urazem i konsekwencjami na całe życie.

Pamiętajmy, że aby wakacje kojarzyły się wyłącznie z dobrymi wspomnieniami, a nie tragedią zachowajmy szczególny nadzór nad swoimi pociechami.

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Radomskie lekkoatletki przygotowujące się do sezonu w Zakopanem, wykorzystały sprzyjające warunki i ulepiły pierwszego bałwana (fot. Facebook)

Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft