Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-07-16; 13:09:51 | Edukacja
Uczniowie „Samochodówki” na stażu w warszawskiej spółce
Na początku lipca rozpoczęła się V edycja autorskiego programu stażowego – „Zostań Mechanikiem Wyższych Lotów” organizowanego przez warszawską spółkę LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS). Do programu dostało się dziewięć osób, z czego sześć to absolwenci radomskiej „Samochodówki”, kierunku technik mechanik lotniczy.

Drugi raz z rzędu Spółka LOTAMS przyjęła na staż najwięcej osób z Radomia. Nie jest to przypadek, gdyż wymagania rekrutacyjne warszawskiej bazy technicznej są bardzo wysokie, a radomska szkoła zapewnia taki poziom nauczania, który jest
w stanie im sprostać.

Absolwenci ostatniej klasy Zespołu Szkół Samochodowych kierunku technik mechanik lotniczy po raz kolejny dowodzą, iż radomska „Samochodówka” jest kuźnią talentów i nieocenionym źródłem napływu młodej, dobrze wyedukowanej kadry technicznej dla branży lotniczej. W ciągu 4 lat uczniowie nauczyli się m.in. pracy z dokumentacją techniczną, posługiwania się narzędziami wykorzystywanymi w obsłudze ciężkiej i lekkiej samolotów pasażerskich, procedur związanych z obsługą statków powietrznych oraz opanowali techniczny język angielski. Dzięki nabytym umiejętnościom przeszli pomyślnie rekrutację, która weryfikowała ich wiedzę techniczną oraz sprawdzała nabyte umiejętności praktyczne.

Klasy lotnicze w ZSS w Radomiu nie są tak liczne jak pozostałe, jednak właśnie to tworzy ten profil elitarnym i wyjątkowym. Dzięki temu nauczyciele przedmiotów zawodowych związani z lotnictwem mogą skupić się indywidualnie na każdym uczniu i stale dbać o wysoki poziom nauczania. Oprócz teorii omawianej na przedmiotach ściśle związanych z profilem klasy – kadra pedagogiczna angażuje się, razem z uczniami, w życie radomskiego Aeroklubu oraz 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu, gdzie odbywają obowiązkowe zajęcia praktyczne. Ponadto, klasy lotnicze stale zwiedzają ważne miejsca w całej Polsce związane z branżą lotniczą, w której poznają swoje przyszłe środowisko pracy.

Radomscy stażyści z IV edycji programu stażowego, którzy rozpoczęli pracę w LOTAMS w październiku ubiegłego roku, pracują obecnie, pod nadzorem wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników lotniczych, przy obsłudze ciężkiej statków powietrznych lub w Sekcji Usług Specjalnych, która zajmuje się obsługą części samolotów Boeing 707. Stażyści przeszli szereg podstawowych, obowiązkowych szkoleń takich jak: Czynniki ludzkie w obsłudze statków powietrznych (HF), Bezpieczeństwo samolotowych systemów paliwowych (FTS), Samolotowy System Połączeń Elektrycznych (EWIS) oraz szkolenie zapoznawcze na typ Embraer ERJ-170/190. Są to bardzo kosztowne szkolenia i nie każde tego typu przedsiębiorstwo może je przeprowadzać. LOTAMS jest organizacją, zatwierdzoną przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, która ma uprawnienia do szkolenia, egzaminowania i wystawania odpowiednich poświadczeń z zakresu obsługi technicznej. Przebyte szkolenia oraz doświadczenie zdobywane w warszawskiej spółce przy obsłudze technicznej samolotów przybliżają młodych mechaników do zdobycia licencji B1, która jest uznawana w na terenie całej Europy.

- Gorąco zachęcam do podjęcia nauki w radomskiej klasie o profilu technik mechanik lotniczy w roku szkolnym 2018/2019. Nieprzypadkowo objęliśmy naszym patronatem właśnie radomską klasę lotniczą. Szkoła zapewnia wysoki poziom nauczania, a najlepsi absolwenci tej klasy mogą liczyć na stałe zatrudnienie w spółce LOTAMS, a także możliwość rozwoju własnej ścieżki kariery i dobrej pracy w wyuczonym zawodzie – komentuje Prezes Zarządu Mirosław Galus.

Ponadto, pełnoletni uczniowie przedostatnich klas regularnie uczestniczą w warsztatach organizowanych na terenie spółki LOTAMS oraz praktykach wakacyjnych. Młodzi praktykanci w lipcu zasilili Sekcję Obsługi Podzespołów – Zespoły hamulcowe. W najbliższej przyszłości uczniowie klasy lotniczej ZSS w Radomiu oraz LOTAMS będą uczestniczyć wspólnie w Air Show 2018 oraz 9. Nocy w Instytucie Lotnictwa. Wydarzenia będą dobrą okazją do poznania specyfiki pracy mechanika lotniczego i samej branży MRO oraz szczegółowego zapoznania się z ofertą szkoły.

Mamy świetną wiadomość dla wszystkich zainteresowanych dołączeniem do klasy w roku szkolnym 2018/2019 – rekrutacja jest wciąż otwarta! Wystarczy przynieść wypełnione podanie do sekretariatu szkoły do końca sierpnia. Zachęcamy osoby z Radomia i okolic do aplikowania. Przypomnijmy, iż jest to jedna z dwóch w województwie mazowieckim (oprócz Technikum nr 9 Lotniczego w Warszawie) prestiżowych szkół, która oferuje profil kształcenia odpowiadający zawodowi mechanika lotniczego. Wszyscy absolwenci tego kierunku mają zapewnioną pracę w Spółce LOTAMS.

LOT Aircraft Maintenance Services Sp. z o.o. jest dostawcą usług związanych z techniczną obsługą samolotów cywilnych, a także wojskowych. Działa nieprzerwanie od lat 30. XX w., czyli od otwarcia lotniska Warszawa-Okęcie. Spółka realizuje usługi w pełnym zakresie przeglądów bazowych i liniowych (wykonuje kilkadziesiąt tysięcy przeglądów rocznie). Posiada 4 hangary, w tym 10 slotów. Obsługuje 4 z 10 największych na świecie linii lotniczych. Eksport stanowi połowę sprzedaży, rosnąc w roku 2017 o 42%, co było rekordowym wynikiem w historii firmy. Specjalizuje się również w usługach związanych z estetyką samolotów (m.in. malowanie i oklejanie kadłubów oraz skrzydeł, estetyka wnętrza, wymiana oraz serwis foteli lotniczych) oraz obsługą warsztatową komponentów lotniczych. Szeroki wachlarz oferowanych usług zapewnia kompleksową obsługę, zgodną z oczekiwaniami klientów. Spółka zatrudnia ponad 850 pracowników.

Źródło: LOTAMS Sp. z o.o.

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz
powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft