Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-09-10; 14:05:23 | Radom
Wojciech Skurkiewicz: - Radom powinien wziąć nowy oddech
- W sprawach środowiska musimy zrobić dużo więcej. Dla naszych dzieci, seniorów i dla nas - przekonywał na briefingu prasowym Wojciech Skurkiewicz. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Radomia dodał: - Włączam alarm! Radom musi złapać oddech!

Wiceminister MON zaznaczył, że Radom powinien wziąć nowy oddech, troszczyć się o środowisko, więcej oszczędzać i korzystać z głową. - Niech Radom odetchnie od rosnących problemów z zanieczyszczeniem środowiska - mówił.

Program „Więcej dla środowiska” jest częścią pakietu „Radom tu lubię i chcę mieszkać”. W ramach tego pakietu przedstawiony już został program „Rekreacja na poważnie”. - W rozmowach z radomianami powraca problem zanieczyszczonego powietrza. Tym martwią się wszyscy. Chcemy lepszego powietrza dla naszych dzieci, seniorów i dla nas. Wiele osób mówi też, że Radom postawił na beton, zamiast na zieleń miejską. Radomianie chcą także więcej inwestycji w tereny zielone należące do miasta. Korzystajmy z nich w zgodzie z przyrodą - mówił na briefingu.

W ramach wspomnianego programu przedstawił sześć punktów. Pierwszy z nich to mała retencja, czyli budowa błękitnej infrastruktury w parkach, skwerach miejskich. Dzięki magazynowaniu wód opadowych w gruncie, można by je wykorzystać następnie do nawadniania zieleni miejskiej. - W ten sposób oszczędzamy środowisko, wodę i pieniądze podatników - podkreślił.

Program termomodernizacji, wymiana pieców, poprawa efektywności energetycznej, rozbudowa systemu ciepłowniczego, bezpłatne doradztwo energetyczne w Urzędzie Miejskim, program likwidacji przestarzałych palenisk węglowych oraz działania edukacyjne zawarły się w projekcie pn. "Czyste powietrze". Wojciech Skurkiewicz mówił także o tzw. Elektromobilności. Wspomniał tu o konieczności systematycznej wymiany taboru komunikacji miejskiej na pojazdy elektryczne. Dlatego wkrótce w Radomiu postawiona by była stacja ładowania pojazdów oraz powstałby bezpłatny parking dla aut elektrycznych w centrum. - Elektromobilność to nowe technologie na miarę Radomia. Dzięki nim możemy oszczędzać środowisko na naszą kieszeń i możliwości, a także korzystać z programów rządowych - wyłożył kandydat na prezydenta.

W kwestii zieleni miejskiej Wojciech Skurkiewicz proponuje zwiększenie ilości zieleni w centrum miasta, powstanie zielonych skwerów i przystosowanie parków miejskich do światowych trendów.

Koncepcję miasta żyjącego w przyjaźni ze środowiskiem podkreśliłby Las Miejski "Koniówka", gdzie powstałyby leśne ścieżki edukacyjne, park linowy, leśna zagroda edukacyjna czy leśna polana piknikowa.

W miejscu, gdzie odbyło się spotkanie, nad zalewem na Borkach, nie mogło zabraknąć tematyki Programu „Life”. Wojciech Skurkiewicz podkreślił, że powinny być rozszerzone działania adaptacyjne, pozyskanie dodatkowych środków i realizacja zadań zgodnie z światowymi trendami. - Pozwoliłoby to także na międzynarodową promocję miasta. Program pomoże skutecznie wykorzystać własne zasoby. Niech inni przyjeżdżają do nas złapać oddech - podsumował.

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft