Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-09-11; 22:22:15 | Radom
Józef Grzecznarowski Honorowym Obywatelem Radomia
Józef Grzecznarowski dołączył do grona Honorowych Obywateli Radomia. Okolicznościowy dyplom i medal odebrały na nadzwyczajnej sesji Rady Mijskiej córki byłego prezydenta miasta Halina Szpilman i Danuta Grzecznarowska-Skrzypczak (na zdjęciu).

- To jest dla nas wielki dzień. Cieszymy się tym bardziej, że to wyróżnienie zostało przyznane w roku, w którym obchodzimy stulecie niepodległości. To ma związek z działalnością ojca od początku jego życia. Był niezwykle wytrwały, stawiał sobie cel i dążył do jego realizacji. W okresie międzywojennym najważniejszą rzeczą była dla ojca walka z bezrobociem - mówiła Halina Szpilman.

Prezydent Radomia Radosław Witkowski podkreślił z kolei, że tytuł honorowego obywatela Jozefowi Grzecznarowskiemu jak najbardziej się należał. – Położył on podwaliny pod rozwój miasta. Cieszę się, że po wielu latach dyskusji radni porozumieli się i dziś możemy świętować ten niezwykły dzień - mówił.

Józef Grzecznarowski urodził się w 1884 roku. W latach 1923 – 1927 był ławnikiem i radnym miejskim, a w latach 1927-1930 oraz 1938-1939 prezydentem Radomia. Jako samorządowiec - jak czytamy w uzasadnieniu uchwały - był inicjatorem inwestycji komunalnych: wodociągów miejskich z wieżą ciśnień na Glinicach, ujęcia wody i stacji pomp przy ulicy Filtrowej, kanalizacji miejskiej, gazowni z własną bocznicą kolejową, rzeźni miejskiej, fabryki nawozów, czterech szkół podstawowych, bloków mieszkalnych przy Mireckiego, Narutowicza i Filtrowej, baraków dla bezdomnych, cieplarni miejskiej, placu targowego, rozbudowy elektrowni miejskiej. Założył i zorganizował w mieście Towarzystwo Osiedli Robotniczych. Był też inicjatorem okazałego Domu Robotniczego na Placu Jagiellońskim - obecnego Teatru Powszechnego. W latach 1928-1935, jako poseł przyczynił się do zbudowania linii kolejowej Radom-Warszawa. Sprowadził do Radomia m.in. fabrykę obuwia „Bata” i telefonów „Ericsson”. Po wojnie Józef Grzecznarowski był założycielem i wieloletnim prezesem Radomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i inicjatorem budowy wielu osiedli.


Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas terazpowróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft