Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-09-14; 13:31:46 | Radom
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Radomiu
Radom, podobnie jak około 120 miejscowości w Polsce, włącza się w tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Tym razem odbywają się one pod hasłem "Multimodalność - przesiadaj się i jedź!", co oznacza zachęcanie Polaków do korzystania nie tylko z samochodów, lecz również z autobusów, rowerów czy rolek.

Ministerstwo Infrastruktury, które jest koordynatorem europejskich obchodów w Polsce, zachęca nas: "Europejczycy uwielbiają różnorodność. Dotyczy to jedzenia, mody i muzyki. Czemu więc, jeśli chodzi o środki transportu, tak wiele osób jest przywiązanych tylko do jednego? W tym roku w ramach ETZT zachęcamy do wypróbowania wielu różnych sposobów przemieszczania się z punktu A do B i zastanowienia się nad tym, który środek transportu jest najbardziej odpowiedni w przypadku konkretnej podróży. A może da się jechać na rowerze na siłownię lub autobusem do pracy? Wykorzystując w czasie swych podróży bardziej zrównoważone środki transportu nie tylko pozytywnie wpływamy na środowisko, ale może się okazać, że jesteśmy bardziej wysportowani i szczęśliwsi. I to bez dodatkowych wydatków".

W Radomiu - tak jak w całej Europie - obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu będą trwały w dniach od 16 do 22 września, a ich zwieńczeniem będzie standardowo Dzień bez Samochodu. Poniżej opis wydarzeń.

* Możliwość bezpłatnego zwiedzania Muzeum Polskich Rowerów (niedziela, 16 września, w godzinach 15:00-19:00, plac Konstytucji 3 Maja 8). Zapraszają: towarzystwo retrocyklistów „Sprężyści” wraz z Galerią Radomskiego Sportu. Warto obejrzeć niezwykłe rowery sprzed wielu lat, w tym przede wszystkim te, które wyprodukowano… w Radomiu.

* Premiera nowych mapek punktów przesiadkowych w Radomiu. Przez cały okres trwania ETZT na naszej oficjalnej stronie internetowej www.mzdik.pl będziemy umieszczać nowe schematy miejsc, w których pasażerowie autobusów miejskich mogą przesiadać się pomiędzy autobusami różnych linii (na jednym przystanku albo kilku w obrębie jednego skrzyżowania). Idea mapek jest nierozerwalnie związana z tegorocznym hasłem kampanii. W jednym miejscu, co nie zawsze jest możliwe do znalezienia kompleksowo w innych źródłach, pokazaliśmy przystanki, numery kursujących linii miejskich wraz z kierunkami jazdy, zabudowę, nazwy najważniejszych obiektów, lokalizację punktów biletowych oraz biletomatów, pomniki, parki i stacje Radomskiego Roweru Miejskiego. Takie mapki na pewno mogą ułatwić podróże!

* Nightskating, czyli wieczorny przejazd rolkarzy (ale mogą przyłączyć się także rowerzyści) ulicami Radomia. Trasa przejazdu będzie miała prawie 15 kilometrów. Start w piątek, 21 czerwca po godzinie 19:00 z placu Corazziego, a po powrocie w to miejsce będą dodatkowe pokazy - to niespodzianka dla wszystkich uczestników przejazdu, ale też dla każdego, kto w piątkowy wieczór wybierze się na spacer po deptaku. Zaprasza stowarzyszenie Zarolkujemy Radom.

* Dzień bez Samochodu (22 września). Tego dnia komunikacja miejska będzie bezpłatna dla wszystkich pasażerów! Jeżeli nawet na co dzień przemieszczacie się po Radomiu samochodem, to w tę sobotę pozostawcie go na parkingu, aby móc spojrzeć na miasto z innej perspektywy - z okien autobusu. Okazja będzie nie byle jaka, bo 22 września od około godziny 13:00 będzie kursowała specjalna linia miejska M. A dlaczego akurat M? M jak multimodalność i M jak Michałów, bo to właśnie na tym osiedlu będzie jej pętla. Odjazdy będą co pół godziny. Na linii M będą jeździły dwa autobusy - zabytkowy Jelcz z Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie oraz najdłuższy, bo mierzący aż 18,57 metra, przegubowy autobus MAN z MPK Radom (oklejony symbolami "Niepodległej"). Jednokierunkowa trasa będzie wiodła przez osiedle Akademickie, osiedle XV-lecia, Śródmieście, Planty, dworzec PKP, Śródmieście, osiedle Nad Potokiem, Gołębiów I, Gołębiów II i osiedle Akademickie. Szczegóły i rozkład podamy w osobnym komunikacie.

* Wspomniana linia M będzie miała nie tylko charakter turystyczny. Będzie można dojechać nią również na festyn w wyremontowanym parku na Michałowie. Zachęcamy: zamieńcie parking na park - zostawcie samochód i przyjedźcie autobusem do parku! O atrakcjach, które będą czekały tam wtedy na radomian (a zapewniamy, że będzie ich sporo) opowiedzą prezydenci miasta podczas oficjalnej inauguracji ETZT. W poniedziałek, 17 września, właśnie w parku na Michałowie przedstawią też dziennikarzom, a za ich pośrednictwem wszystkim radomianom, nowe propozycje zmian mających usprawnić przemieszczanie się naszą komunikacją po Radomiu. Zachęcamy do śledzenia tych informacji!

* I jeszcze jedna rola linii M. Zapewni ona poza tym dojazd do ulicy Warszawskiej (obok sądów), skąd będzie można dojść do Miejskiego Ośrodka Kultury Amfiteatr. W tej placówce 22 września o godzinie 16:00 rozpocznie się ciekawe spotkanie z podróżnikami, którzy na rowerach zwiedzają świat. Warto ich posłuchać, aby przekonać się, że w daleką podróż niekoniecznie trzeba wybierać się wyłącznie samochodem (nie zawsze jest to takie wygodne, jak się wydaje).

To najważniejsze atrakcje przygotowane w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Będą też inne, na przykład spotkania edukacyjne dla dzieci dotyczące korzystania z transportu publicznego.

źródło: MZDiK

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft