Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-10-05; 15:29:43 | Radom
Unijne pieniądze na nowoczesne kształcenie zawodowe
Trzy radomskie szkoły zawodowe będą kształcić młodzież we współpracy z Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym oraz z pracodawcami. Miasto otrzyma z unijnych funduszy prawie 1,6 mln złotych na wypracowanie szczegółowych rozwiązań.

Rozwiązania te będą mogły być stosowane w nauczaniu w zawodach: operator obrabiarek skrawających, technik mechanik, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz mechanik-monter maszyn i urządzeń. - Myśląc o nowych, dobrze płatnych miejscach pracy nie możemy zapominać o potrzebie kształcenia naszej młodzieży w taki sposób, który będzie dostosowany do oczekiwań pracodawców. Realizujemy odważny projekt, jakim jest stworzenie dzielnicy przemysłowej na Wólce Klwateckiej. Trzeba jednak mieć świadomość, że inwestorzy oceniając lokalizację inwestycji biorą pod uwagę właśnie to, czy na miejscu jest dobrze przygotowana do pracy kadra. Dlatego kładziemy bardzo duży nacisk na nowoczesne, kształcenie zawodowe i bardzo się cieszę, że będziemy mogli je doskonalić także z wykorzystaniem unijnych funduszy – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Pilotażowy projekt, którego celem jest m.in. wypracowane takich programów nauczania dla zawodów z branży mechanicznej, które będą dostosowane do potrzeb rynku pracy, zostanie w całości sfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Wezmą w nim udział Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki, Zespół Szkół Zawodowych im. mjr. Hubala i Zespół Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej. Zostaną w nich utworzone 4 klasy patronackie, których uczniowie podczas praktyk, wizyt firmach i instytutach badawczych będą poznawać nowe techniki i technologie stosowane w wybranych zawodach. Część zajęć będzie się odbywać w laboratoriach UTH. Będą też lekcje, które w szkołach poprowadzą wykładowcy uczelni. Z kolei nauczyciele wezmą udział w kursach i studiach podyplomowych, dzięki którym wypracowany model kształcenia będzie mógł być kontynuowany. – W ramach projektu szkolne warsztaty zostaną również wyposażone w sprzęt na miarę XXI wieku, dzięki czemu będzie można kształcić na miarę współczesnych potrzeb. Wypracowany model współpracy szkół zawodowych, wyższej uczelni i pracodawców ma mieć charakter uniwersalny. Zostanie rozpowszechniony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w całej Polsce - mówi wiceprezydent Karol Semik.

Projekt będzie realizowany w okresie od 1 stycznia 2019 do końca 2020 roku. Jego partnerami, oprócz Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego, są firmy Radmot i Precision Machine Parts Poland. W sumie planowane jest nawiązanie współpracy z co najmniej pięcioma lokalnymi przedsiębiorcami - informuje radomski magistrat.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft