Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-11-22; 08:48:28 | Radom
BohaterON w "Konarskim". Wyjątkowe spotkanie z uczestniczką Powstania Warszawskiego
Społeczność szkolna X Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Radomiu, w ramach projektu "BohaterON. Włącz historię", spotkała się z panią Lucyną Adamkiewicz, kombatantką, uczestniczką Powstania Warszawskiego, od pewnego czasu mieszkającą w Radomiu

BohaterON to projekt mający na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. - Chcemy również pokazać Powstanie przez pryzmat historii osób, które brały w nim udział - informują organizatorzy akcji.

Lucyna Adamkiewicz, pseudonim Ewa, łączniczka w Zgrupowaniu "Chrobry I", od 15. roku życia była żołnierzem Armii Krajowej. Po klęsce Powstania Warszawskiego, była więźniarką niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz oraz Gusen II. Udało jej się cudem uniknąć śmierci. Od pewnego czasu mieszka w Radomiu - ma tu rodzinę. W lipcu została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W ramach akcji "BohaterON", uczniowie "Konarskiego" już drugi rok z rzędu wysłali kartki do bohaterów narodowych, z podziękowaniami za ich wkład w piękną historię naszego kraju. W poprzednim roku tych kartek było 54, zaś w obecnym - 130. Dodatkowo, 50 kartek zostało wręczonych osobiście podczas spotkanią z p. Adamkiewicz.

Podczas wizyty w szkole, Lucyna Adamkiewicz mówiła o tym, aby zawsze bronić swojego kraju, szanować Polskę, bo jak żaden inny kraj, Polska na ten szacunek zasłużyła. Ponadto podkreśliła swoją miłość do ojczyzny i przekazała uczniom, aby w przyszłości przekazywali swoim dzieciom, patriotyczne cechy i wartości. Oczywiście, rozmowę zdominowały wspomnienia z czasów Powstania Warszawskiego. Wówczas na sali panowała cisza, wszyscy ze skupieniem i nostalgią słuchali p. Lucyny.

Na zakończenie przyszedł czas na wręczenie kartek, liczne podziękowania, "za to, że żyjemy w wolnej Polsce" oraz wspólne zdjęcia. Koordynatorkami projektu w szkole są: Ewa Wziątek, Bożena Kucharska i Danuta Karoń. Gala podsumowująca tegoroczną akcję odbędzie się 13 grudnia w Teatrze Polskim w Warszawie. Wezmą w niej udział przedstawiciele X LO im. Konarskiego. Podczas gali zaprezentują film ze spotkania z panią Lucyną.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft