Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2019-10-31; 17:12:34 | Kultura
Duch Republiki Radomskiej zostanie uwolniony!
Jako datę odzyskania przez Polskę niepodległości przyjmujemy 11 listopada, tymczasem Radom był wolny i samorządny już wcześniej. Dlatego od 2 do 24 listopada będziemy przypominać o powstaniu Republiki Radomskiej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

W sobotę, 2 listopada 1918 roku, po mszy za poległych w kościele św. Katarzyny, z gmachu Cesarsko-Królewskiej Komendy Powiatowej (dziś Urząd Miejski w Radomiu przy pl. Corazziego) zdjęto znaki okupacyjne, a zawieszono biało-czerwoną flagę, polskiego orła legionowego, herb Miasta Radomia i portret Józefa Piłsudskiego. W samo południe na frontowy balkon gmachu wyszli członkowie Komitetu Pięciu, komisarz Rządu Polskiego na powiat radomski Zygmunt Słomiński i komendant placu Józef Marjański. Do wiwatujących radomian przemówił wtedy Stanisław Kelles-Krauz: "Powiewały z tego balkonu sztandary carskie, pruskie, austriackie, jako symbole wrogich państw zaborczych. Obecnie - w imieniu Tymczasowego Komitetu Rządzącego - zawieszam nasz znak narodowy! Niech powiewa nad ich trony, na chwałę ludu polskiego, na pohybel wrogom! Niech żyje Polska!".

- Republika Radomska zajmuje szczególne miejsce w dziejach naszego miasta. W ubiegłym roku, z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości, Resursa Obywatelska przygotowała filmowy materiał "Dzienniki Republiki Radomskiej". Dokument, dzień pod dniu, przypomina walkę i działania radomian w 1918 r. zmierzające do wyzwolenia miasta. Mamy nadzieję, że tę wspaniałą historię zna już wiele osób. Postarajmy się, by było ich jeszcze więcej - w Radomiu,
w okolicy, w całym kraju i na świecie. Dlatego 2 listopada z profilu Radom na Facebooku o godz. 12.00 udostępnijmy post "Uwalniamy Ducha Republiki Radomskiej!" - informują organizatorzy akcji.


Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft