Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2019-11-05; 11:36:41 | Radom
Niektóre linie autobusowe kursowały do cmentarzy nawet co trzy minuty
Prawie 170 autobusów kursowało po Radomiu w dniu Wszystkich Świętych. Bezpłatna komunikacja miejska po raz kolejny spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, dzięki czemu ruch kołowy w okolicach cmentarzy był nieco mniejszy niż w poprzednich latach. Autobusy linii 4 i CM jeździły w szczycie co 3 minuty, a chwilami nawet częściej!

Tego dnia komunikacja pracowała na najwyższych obrotach. Z zajezdni ruszyły na trasy niemal wszystkie autobusy, poza tymi, które pozostawały w rezerwie na wypadek konieczności dodatkowych zasileń. Częstotliwości kursowania były wysokie. Tradycyjnie liderami były linie 4 i CM, które kursowały rozkładowo co trzy minuty. Kolejna była linia 13, jeżdżąca co 5 minut, a następne w kolejności linie to 12 (co 6 minut), C9 (co 7 minut) i 1 (co 9 minut). Przykładowo: przy tych częstotliwościach do bramy cmentarza komunalnego przy ulicy Ofiar Firleja podjeżdżało 58 autobusów na godzinę, co oznacza, że statystycznie co minutę pojawiał się tam jakiś pojazd. Oczywiście z powodu korków i dużej frekwencji pasażerów nie było możliwe osiągnięcie idealnych taktów, bo gdy tylko autobusy na pętli napełniły się, to były puszczane przez pracowników MZDiK w drogę powrotną, niezależnie od planowanej rozkładowej pory odjazdu.

Dużo radomian doskonale wdrożyło także w życie ideę multimodalności, która była hasłem zeszłorocznych obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Zauważyliśmy, że ci, którzy nie mogli bezpośrednio dojechać autobusami do cmentarzy, docierali samochodami do miejsc, gdzie można było przesiąść się do komunikacji miejskiej. Zostawiali tam auta i przesiadali się do transportu zbiorowego w kierunku nekropolii. Tego dnia nieformalne parkingi "parkuj i jedź" utworzyły się między innymi w pobliżu pętli na Prędocinku, przy ulicy Ostrowieckiej, obok sklepów na osiedlu Nad Potokiem, a także na osiedlu Akademickim oraz Michałowie. Ci, którzy tak zrobili, dojechali zwłaszcza na Firlej bardzo szybko. Autobusy kursowały tam kontrapasami, zaś samochody musiały oczekiwać w długich korkach.

Kierowcy, którzy za wszelką cenę chcieli podjechać autami przed cmentarze, musieli liczyć się nie tylko ze staniem w korkach (czasami nawet ponad pół godziny!), ale również z koniecznością poszukiwania wolnych miejsc do postoju. Zupełnie nie usprawiedliwiało to jednak takich zachowań jak na przykład na Borkach, gdzie samochody zaparkowały nawet metr od słupka przystankowego. Pasażerowie wsiadający przy ulicy Maratońskiej do autobusów linii C9 i C15 musieli przeciskać się pomiędzy lusterkami pojazdów. Kierowcy chyba nie chcieliby wiedzieć, co o nich mówiono - tym bardziej że około 50 metrów dalej były wolne miejsca parkingowe (i to na utwardzonym terenie, a nie na trawniku).

Dziękujemy wszystkim pasażerom, którzy w ten weekend, zwłaszcza 1 listopada, zdecydowali się na korzystanie z radomskiej komunikacji miejskiej. Wiadomo, że w tym okresie nie da się uniknąć tłoku, lecz te uciążliwości na pewno zrekompensował krótszy czas przejazdu w porównaniu z samochodami. Dziękujemy także pełniącym w te dni służbę policjantom i strażnikom miejskim, którzy w miarę swoich możliwości pilnowali, żeby na odcinki ulic przeznaczone dla komunikacji miejskiej nie wjeżdżały nieuprawnione pojazdy (a chętnych, mimo czytelnego oznakowania, było wielu!). Podziękowania należą się również kierowcom autobusów, którzy niejednokrotnie przez wszystkie trzy dni weekendu pracowali po kilka godzin - po to, żeby radomianie mogli dojechać do nekropolii i odwiedzić tam groby swych bliskich - informuje MZDiK.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft