Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2019-11-27; 22:53:04 | Radomski
Produkcja prochu wraca do zakładów w Pionkach
- Dziś ważna chwila, podpisanie umowy, która wzmacnia moc produkcyjną zakładów MESKO. To bardzo ważne, gdyż Wojsko Polskie powinno być wyposażane, zawsze wtedy, gdy jest to możliwe [w produkty] z polskiej zbrojeniówki. To fundament bezpieczeństwa państwa polskiego - poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystości podpisania umowy inwestycyjnej w siedzibie MESKO S.A.
Premier Mateusz Morawiecki i minister Mariusz Błaszczak na spotkaniu z grupą pracowników w siedzibie spółki Mesko.


W środę 27 listopada br. szef MON wziął udział w uroczystości podpisania umowy dokapitalizowania Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Skarb Państwa reprezentował obecny na uroczystości Premier Mateusz Morawiecki. - MESKO to silna marka, to zakłady o bogatej historii. Jest 95. rocznica działalności tej firmy. To firma bardzo szeroko osadzona w naszej tradycji i historii, ale także firma, która produkuje bardzo nowoczesny sprzęt, który trafia do Wojska Polskiego - powiedział minister Błaszczak.

Umowa podpisana między Skarbem Państwa a PGZ S.A. dotyczy podwyższenia kapitału spółki i przeznaczenia dodatkowych środków na inwestycje realizowane przez spółkę zależną, tj. Mesko S.A. w zakładach w Pionkach i Skarżysku-Kamiennej. Pozyskane w ten sposób fundusze zostaną wykorzystane na realizację w latach 2019-2022 projektów związanych z wytwarzaniem prochów, amunicji oraz rakiet. Całość inwestycji wyniesie ponad 430 mln zł. (nie podali do publicznej wiadomości konkretnej sumy).

- Nie ma silnej armii bez silnego przemysłu zbrojeniowego. Dzisiejsza umowa jest przełomowa, bo pokazuje nasze ogromne przywiązanie do idei silnej, sprawnej armii i przemysłu zbrojeniowego, który jest konkurencyjny - podkreślił w swojej wypowiedzi szef rządu.

Inwestycje w zakładach w Pionkach obejmą budowę nowoczesnych kompetencji produkcyjnych i technologii związanych z produkcją prochów wielobazowych oraz elementów amunicji wielkokalibrowej i artyleryjskiej. Środki przeznaczone na inwestycje pozwolą również na zwiększenie mocy produkcyjnych, zabezpieczenie infrastruktury oraz rozbudowę bazy magazynowej.

- Bardzo cieszę się, że nasz rząd, na czele którego stoi Pan Premier Mateusz Morawiecki doprowadza stopniowo do tego, że odtwarzamy zdolności krajowego przemysłu zbrojeniowego oraz wzmacniamy potencjał Wojska Polskiego. To jest proces złożony z kilku etapów. Jednym z tych etapów jest właśnie przed chwilą podpisana umowa. Dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do podpisania tej umowy. Dziękuję również pracownikom MESKO - mówił podczas uroczystości szef MON.

Druga część inwestycji, realizowana w zakładach w Skarżysku-Kamiennej, obejmie zwiększenie zdolności produkcyjnych amunicji małokalibrowej, rakiet oraz komponentów do amunicji wielokalibrowej przy jednoczesnym unowocześnieniu istniejącego na terenie przedsiębiorstwa parku maszynowego.

W trakcie wizyty w Skarżysku Kamiennej premier oraz szef resortu obrony oddali również hołd ofiarom zamordowanym w hitlerowskim obozie pracy niewolniczej, który znajdował się na terenie miasta w czasie II wojny światowej.

źródło: Strona MON
Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft