Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2020-07-01; 09:16:52 | Radomski
Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza zostanie wręczona już po raz piąty
Pięć książek zostało nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Nagroda przyznawana za najlepszy debiut prozatorski zostanie wręczona już po raz piąty.

- Po tych pięciu latach śmiało mogę powiedzieć, że warto było ustanowić tę nagrodę. Promocyjny efekt przerósł moje oczekiwania. Nagroda stała się znaczącym ogólnopolskim wyróżnieniem kulturalnym i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem twórców. Radom to miejsce wyjątkowo sprzyjające debiutantom i świetne miejsce do rozpoczęcia kariery. Pokazują to poprzedni laureaci nagrody literackiej, którym wygrana w Radomiu otworzyła drzwi do kariery literackiej - mówi prezydent Radosław Witkowski.

Piąta edycja Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza jest wyjątkowa. Zgłoszono do niej rekordową liczbę 105 książek. Kapituła nominowała do Nagrody pięć autorek. Są to: Joanna Gierak-Onoszko za książkę „27 śmierci Toby`ego Obeda”, Urszula Zajączkowska za esej „Patyki, badyle”, Dorota Kotas za książkę „Pustostany”, Barbara Sadurska za powieść „Mapa” oraz Natalia Suszczyńska za zbiór opowiadań „Dropie”. - Przez kilka najbliższych tygodni na stronach Nagrody i na stronach Muzeum Witolda Gombrowicza będziemy publikować opinie jurorów o każdej z książek, a we wrześniu wybierzemy laureata i ogłosimy werdykt kapituły. Uroczyste wręczenie nagrody nastąpi natomiast podczas festiwalu „Opętani Literaturą”, który ze względu na epidemię przesuwamy na listopad - zapowiada Kurator Muzeum Witolda Gombrowicza Tomasz Tyczyński.

Honorowy Patronat nad całym wydarzeniem sprawuje Rita Gombrowicz. Mecenasem Nagrody od czterech lat jest Jarosław Krzyżanowski. - Uważamy, że wspierać należy w sposób ciągły. Tym bardziej, że projekt rozwija się i są w niego zaangażowane osoby, które żyją nim całym sobą i w tym trudnym czasie kontynuują rozpoczęte działania - mówi Małgorzata Świątek reprezentująca Mecenasa Nagrody. W tym Partnerem Głównym Nagrody została firma Unidevelopment. - Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tym wydarzeniu. Naszej firmie jest blisko do tego typu działalności. Z inicjatywy właścicieli w 2017 roku powstała fundacja, która pomaga młodym ludziom rozwijać ich pasje - mówi wiceprezes spółki Unidevelopment Mirosław Szczepański.

Ustanowiona przez Radę Miejską Nagroda Literacka im. W. Gombrowicza przyznawana jest za debiut literacki, rozumiany jako pierwsza albo druga książka autora, napisana prozą artystyczną w języku polskim. Zwycięzca otrzyma 40 tysięcy złotych, a pozostali nominowani po 2 tysiące złotych.

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft