Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2013-12-21; 09:26:41 | Moda
Filcowe rękodzieło pod choinkę? Czemu nie! Filcoova Soova (ZDJĘCIA)
Rękodzielnictwo ostatnimi czasy stało się bardzo popularne. Wszelkie techniki zdobienia np. decoupage, różnego rodzaju hafty, filcowanie na sucho czy mokro, tworzenie miniaturowych dzieł sztuki z masy solnej czy modeliny, dzierganie jest na topie. Hitem stało się filcowanie. W Radomiu zajmuje się nim Filcoova Soova. Tworzy torebki z filcu z motywami zwierzęcymi i znamienne broszki-filcowe sowy. Rozmawialiśmy z artystką, radomianką, która założyła Filcoovą Soovę.


Martyna Sochacka-Begrad, bo o niej mowa, założyła w Radomiu Filcoovą Soovę. Szyje z filcu oryginalne, kolorowe torebki ze zwierzętami oraz znane przez radomian broszki w kształcie filcowych sów. Martyna ukończyła komunikację w biznesie na wydziale dziennikarstwa, a przez kilka ostatnich lat pracowała w instytucjach finansowych. Od roku zajmuje się rękodzielnictwem.

Wybór dzieł Filcoovej Soovy możecie obejrzeć klikając TUTAJ


Dlaczego zdecydowałaś się na rękodzielnictwo i w efekcie filcowanie?

- Jak to powiadają, nuda matką wynalazku. Siedziałam w domu z małym dzieckiem pod pachą i chciałam zabić jakoś nudę. Filc mi się najbardziej wdzięcznym materiałem do pracy. Całe życie wydawało mi się, że ja guzika przyszyć nie umiem. A tu taka niespodzianka

Jakie cechy powinien mieć rękodzielnik?

- Trzeba mieć do tego dryg, przy okazji pokłady cierpliwości i trochę zmysłu artystycznego a potem jakoś już samo pójdzie.

Filcowe sowy i torebki to Twoje znaki rozpoznawcze - skąd pomysł na filcowe sowy?

- Przeglądałam strony internetowe, szukając inspiracji. I tak padło na sowę, która skradła moje serce od razu. A potem zabrałam się za torebki, więc z czym jak nie z sową mogłabym ją zrobić. I tak sowa stała się moim znakiem rozpoznawczym.

Ile czasu trwa wykonanie sowy-broszki?

- Sporo... może nie wygląda, ale cekinowe skrzydła zabierają mi kawał czasu. Ciężko mi stwierdzić ile dokładnie, ale myślę, że w okolicach 2 godz.

Czy filcowanie jest drogie? Czy to opłacalne zajęcie?

- Filc trochę kosztuje, wbrew pozorom dobrej jakości filc jest ciężko dostępny, a ten na torebki tylko w sklepie internetowym. Chciałabym bardzo móc z tego wyżyć. Na razie traktuje to jako hobby, które sprawa mi mega frajdę.

Dla jakich osób są przeznaczone filcowe sowy i filcowe torebki z kotkami? Kto może nosić tego typu rzeczy?

- Wszyscy. Noszą małe dziewczynki (szczególnie z kucykiem pony), noszą dziewczyny w gimnazjum i liceum, ale noszą także matki polki 30+. A zdarzyło mi się szyć torebki dla dojrzałych kobiet.

Czy rękodzieło może być świetnym prezentem pod choinkę?

- Tak, jest to genialny pomysł na prezent. Bedzie oryginalny, będzie robiony sercem i będzie jeden jedyny. Nie uda się zrobić dwóch sów identycznych. Zauważyłam, że ludzie zaczynają coraz bardziej doceniać rękodzieło i rzeczywiście już od kilku tygodni mam ręce pełne roboty.

Czy rękodzielników w Radomiu jest dużo?

- Kiedy zaczęliśmy razem z NaFocha.pl i Handmadeszop organizować KierMiszMasz wydawało mi się, że rękodzielników będzie kilku, może kilkunastu. Jakie było moje zaskoczenie, kiedy zaczęli zgłaszać się do mnie wystawcy i w przeciągu kilku chwil zrobiło się nas 30 osób i to nie był koniec. Innym musieliśmy odmawiać ze względu na brak miejsca do wystawienia swoich prac. Jesteśmy w trakcie tworzenia galerii internetowej w ramach strony naFocha.pl, gdzie będzie można oglądać prace radomskich rękodzielników. Bedzie tam też podany bezpośredni kontakt do artysty, aby każdy zainteresowany mógł kupić dzieło.

No właśnie - czy rękodzielnik jest artystą?

- Według mnie jak najbardziej, bo tworzy, a nie odtwarza, robi według własnej koncepcji, inspiracji. Nadaje rzeczy niepowtarzalny charakter.

Prace Filcoovej Soovy można znaleźć na fun page’u.
www.facebook.com/pages/filcoova-soova

Tam też można je kupić. Filcowe sowy i torebki będą świetnym, niesztampowym prezentem pod choinkę dla każdej małej i dużej kobiety, która ceni sobie oryginalność i jakość.

K.S.

fot. Filcoova Soova
powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft