Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 
Aktualności
2014-05-16; 09:18:02 | Kultura
Wyjątkowy jubileusz Teatru Scene
Teatr Scene obchodzi jubileusz dziesięciolecia. Z tej okazji wystawił sztukę pt. „Bal, jakiego i Ionesco by nie wymyślił”. Na spotkaniu gościli niemal wszyscy aktorzy, którzy wystąpili w jego przedstawieniach. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z imprezy

Nuta historii
Początkowo były lekcje retoryki prowadzone w Liceum przez aktora radomskiego Teatru Powszechnego - Wojciecha Ługowskiego. To tam można było przetestować umiejętności tych, którzy jako pierwsi zaczęli tworzyć szkolny teatr w filipińskim Liceum. Pierwszym krokiem do powstania teatru szkolnego było natomiast przygotowanie programu artystycznego „Pejzaż Golgoty”, który związany był z prezentacją obrazów krakowskiej malarki Janiny Blicharskiej-Linar. Okazało się, że są w szkole młodzi ludzie, którzy chcieli pokazać swoje „aktorskie” umiejętności nie tylko na szkolnych akademiach.

Galerię zdjęć z inauguracji imprezy możecie obejrzeć klikając TUTAJ

Na pierwszy ogień poszła klasyka polskiej literatury W 2004 roku powstał spektakl na podstawie tekstów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który został zatytułowany: „Teatrzyk Zielona Gęś ma zaszczyt przedstawić Polaków portret własny”. Zagrało w nim piętnastu uczniów Liceum, troje maturzystów i dwanaście osób z klas drugich.

W teatrze szkolnym występują tylko uczniowie Katolika. Każda kolejna sztuka to kolejny zespół aktorski. Jedni odchodzili, ale zawsze pojawiali się ich następcy. W ciągu tych 10 lat działalności szkolnego teatru, wystąpiło w 20 spektaklach prawie stu uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Filipa Neri w Radomiu. Jeden z nich w tym roku kończy Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie.

Co roku Teatr Scene jeździ na festiwale i przeglądy teatralne, z których przywozi liczne nagrody m.in. Grand Prix „Złoty Gargulec” na Ogólnopolskim Konkursie Teatralnym „Spotkania Zamkowe” w Szydłowcu 2004 r., I miejsce na IX Przeglądzie Teatrów Szkół Katolickich w Józefowie 2006 r., I miejsce na III Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym „SOFFT 2009”.

W trakcie jubileuszu przyszedł czas na 21. premierę Teatru Scene. „Bal, jakiego i Ionesco by nie wymyślił” to przedstawienie oparte na tekstach wybitnych polskich poetów w opracowaniu Elżbiety Pietrzykowskiej. Młodzi aktorzy tym razem mówili słowami Wisławy Szymborskiej, Mirona Białoszewskiego, Tadeusza Różewicza czy Stanisława Barańczaka oraz naszego radomskiego poety Adrian Szarego. Treść „Balu” pokazuje, jak mało ambitna może być ta nasza dzisiejsza „kultura”. W jak słabej często znajduje się kondycji. Jak niewiele trzeba, aby dyskusja o książkach sprowadziła się do tego, że są one potrzebne nam, aby ćwiczyć proste chodzenie.

W najnowszym spektaklu występują: Karolina Brzuszek, Natalia Celej, Marcelina Simian, Ada Umińska, Kaja Witkowska. Piotr Głogowski, Wojciech Kowalczyk, Michał Pierściński i Bartłomiej Rumieńczyk.

Na jubileusz zaproszeni byli wszyscy aktorzy, którzy w ciągu 10 lat występowali w Scene. Był czas na wspólne zdjęcie, rozmowy i jubileuszowy tort. I wszyscy obiecali sobie, że na kolejny jubileusz też przyjadą i może coś zagrają jako Teatr Absolwentów Scene...

W.S./fot.Rafał Celej
Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz

powróć do strony głównej
 
Zdjęcie tygodnia

Tak długo wyczekiwaliśmy na wiosnę, że rzeczywiście, nie warto jej deptać...

Cytat tygodnia
Lech Mosiołek (autor, działacz): Klub bez legendy jest jak człowiek bez duszy. Tą ostatnią dla Radomiaka są bracia Czachorowie!
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft