Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2014-09-29; 08:38:05 | Zwoleński
Zaczęło się od Batmana. Potem przyszedł czas na… komiks
Czy można być uzależnionym od komiksów? Okazuje się, że tak! Jednym z miłośników rysunkowych kadrów jest współtwórca działającego już drugi rok bloga czasnakomiks.pl. Mariusz Basaj opowiedział nam, jak narodził się pomysł stworzenia wirtualnego miejsca zrzeszającego fanów komiksów.


Zaczęło się całkiem zwyczajnie - Mariusz Basaj, mieszkaniec podzwoleńskiej Policzny, jak każdy mały chłopiec oglądał sporo seriali animowanych, wśród których najbardziej do gustu przypadły mu dwie produkcje – Batman i Spider-Man. Dla niego były to „niesamowite kreskówki”, jednak nie miał pojęcia, że są one oparte na komiksach. Pierwsze spotkanie z „historyjkami obrazkowymi” miało miejsce kilka lat później: - Moje pierwsze spotkanie z komiksem było bardzo prozaiczne - opowiada założyciel czasnakomiks.pl - W miejscowej bibliotece szukałem jakiś niezbyt długich lektur do czytania. Trafiłem na komiksy. Ciężko mi stwierdzić, który tytuł przeczytałem jako pierwszy - Tytus, Romek i A’Tomek, Kajko i Kokosz czy może Goliat? Komiksy szybko przypadły mi do gustu. Szukając kolejnych tytułów, natrafiłem na pozycje amerykańskie wydawane w Polsce przez niejako legendarny TM-Semic, a serialowi bohaterowie przemówili do mnie z dymków, planszy i kadrów. I przemawiają do dziś.

W czerwcu 2013, tuż po ukończeniu dziennikarstwa, Mariusz jak wielu absolwentów studiów zajął się poszukiwaniem pracy. To właśnie wtedy przyszedł mu do głowy pomysł założenia bloga: - Miałem rękę w gipsie, czasu wolnego było aż nadto. Zacząłem nadrabiać zaległości komiksowe. Wówczas pomyślałem, żeby połączyć swoje umiejętności z hobby i założyłem fanpage. Po kilku dniach skontaktowałem się z Pawłem Warownym, którego poznałem na studiach. Wiedziałem, że też czyta komiksy. Szybko się porozumieliśmy, a wspólna praca nabrała tempa. Po kilku tygodniach uruchomiliśmy bloga – mówi.

Dla Mariusza Basaja prowadzenie bloga jest misją: - Naszym działaniom przyświeca cel – chcemy stworzyć społeczność fanów komiksu, a także popularyzować ten rodzaj twórczości w Polsce – tłumaczy - Najbardziej cieszy nas to, że nasze teksty trafiają do czytelników. Często do nas piszą, by zupełnie prywatnie porozmawiać o konkretnych komiksach czy wydarzeniach, czasem po prostu poplotkować – dodaje.

Na blogu czasnakomiks.pl można znaleźć różne treści. Jego sercem są przede wszystkim recenzje komiksów. Czytelnicy znajdą tam również najnowsze informacje o nowych publikacjach, nadchodzących filmach czy serialach, memy, a także wywiady z autorami komiksów. Pod patronatem medialnym bloga odbywają się wydarzenia komiksowe w kraju, m.in. nadchodzący 25. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi czy Warcon w Warce. Założyciele strony czasnakomiks.pl współpracują także z polskimi autorami i promują ich dzieła.

Jakie jest największe komiksowe marzenie Mariusza?: - Chciałbym wydać własny komiks, a najlepiej całą serię zeszytówek. Niestety nie umiem rysować, więc chodziłoby raczej o stworzenie scenariusza – tłumaczy - Przyznam po cichu, że od kilku miesięcy zbieram materiały i spisuję pomysły, ale czy uda mi się stworzyć z tego zgrabną całość? Czas pokaże. Jeśli nie będę sam zadowolony z efektów pracy, to ich nie ujawnię.

Twórcy blogu czasnakomiks.pl zapraszają wszystkich, którzy chcieliby odświeżyć swoją przygodę z komiksem na 25. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, który odbędzie się w pierwszy weekend października (3-5 października), w łódzkiej Atlas Arenie. Jest to największa tego typu impreza w kraju, podczas której na fanów komiksów czeka moc atrakcji, m.in. spotkania ze znanymi autorami, ciekawe prelekcje i wykłady, konkursy i… tysiące komiksów do kupienia.

Daria Kurys

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz

powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft